Duyguları okuyan gözlük “O2Amp”

0
1633
Duyguları Okuyan Gözlük

Teknolojinin, tarih boyu bilim ışığında yeni bir boyut kazanmasından bu yana bir çok mühendislik harikası gördük. Örneğin, herkesin merakla beklediği Google Glasses (Google Gözlük) gibi. Gözlüğe yeni bir boyut kazandıran Google’dan sonra şimdi de inovatif gözlük O2Amp; görüşü daha net kıldığı gibi görüş açısındaki insanların o anki duygularını okumaya yardım ediyor.

İnsanlar utandıklarında veya yalan söylediklerinde, özellikle yüzlerinin etrafında bulunan kandaki oksijen konsantrasyonu artar. Korktuklarında veya tedirgin olduklarında ise azalır. Bu haller eğer uç noktalarda yaşanıyorsa, gözlemleyici kişi bunu genellikle çıplak gözle algılar (yüzün kızarması veya beyaza bürünmesi gibi). Fakat bazen bu durumlar 2. kişiler tarafından net bir şekilde algılanamaz. ABD merkezli 2Al Labs tarafından geliştirilen O2Amp isimli duyguları okuyan gözlük, ten rengindeki ufak değişiklikleri daha rahat gözlemlemek için özel olarak tasarlanmış (ışık spektrumundaki belirli kısımlar azaltılarak).

Gözlüğün asıl tasarlanış amacı; kullanıcılara karşısındakinin davranışları hakkında yorum yapmalarına olanak sağlayarak, yanlış anlaşılmalardan kaçındıran sosyal bir ortam sağlamakmış. Fakat zamanla daha farklı alanlardaki başarısı da kanıtlanmış. Poker oyuncularında ve sorgu odalarında denenip başarıya ulaşılan gözlük ile kansızlık gibi hastalıkların teşhisi de hızlanmış. Gözlüğün en ilginç özelliği ise, renk tonlarını daha güçlü göstermesi sebebiyle renk körlerinin ayırt edilebilir renkler görmesini sağlamış olması.

3 farklı seçeneği bulunan O2Amp gözlüğün satış fiyatı ise 297 USD. Yukarıdaki videoyu izleyerek 2Al Labs’in nörobiyologu ve yönetici ortağı Mark Changizi’nin ağzından inovasyon hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Sizin de üzerinde çalıştığınız sıra dışı yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.o2amp.com