Elektrikli Araba İçin Mobil Şarj Ünitesi

Freewire tarafından geliştirilen elektrikli araba için mobil şarj ünitesi Mobi Charger, arabayı 30 dakikada şarj ediyor ve park sorununa çözüm buluyor.

0
920
Elektrikli araba için mobil şarj ünitesi Mobi Charger

Elektrikli araba kullanmanın; sessiz ve yumuşak bir dürüş deneyimi, benzin almamak, fosil yakıtlar tüketmemenin dayanılmaz hafifliği gibi iyi yanları var. Fakat her güzel şeyin bir kötü tarafı olduğu gibi elektrikli arabayı şarj etmek de büyük bir sorun. Aracınızı sadece garajınızda şarj etmek zorunda kalabiliyorsunuz. Maaliyetinden dolayı şarj istasyonları her yere yapılmıyor ve bu yüzden az olduğu için olan yerlerde de sizden önce başka arabalar tarafından kapılmış olabiliyor. Arabasını sizden önce şarja bırakan kişi işte veya alışverişte ise de maalesef arabayı sizin şarjdan çıkarma şansınız yok, sahibini beklemelisiniz.

Wired’ın haberine göre; Startup Freewire tarafından geliştirilen mobil şarj ünitesi Mobi Charger bu sorunlara çözüm bulmayı amaçlıyor. Bir dondurma arabasını andıran ve 48 kWh elektrik taşıyan bu mobil şarj ünitesi arabayı 30 dakika gibi kısa bir sürede şarj ediyor ve Tesla şarj fişi hariç diğer bütün fişler ile uyumlu. Elektrikli arabaların doğa dostu tutumunu devam ettirmek isteyen bu mobil şarj ünitelerinde de eski elektrikli arabaların şarj edilebilir bataryaları kullanılmış.

Freewire bu Temmuz ayının ortalarında bu yeni girişiminin 3 aylık pilot uygulamasını LinkedIn’in Mountain View tesislerinde başlattı. Sürücüler bu mobil şarj ünitesi sayesinde, şebekeye bağlı sabit istasyonlar yerine istedikleri yere arabalarını park edebiliyorlar. Mobi Charger’ın bir akıllı telefon uygulaması bulunuyor ve bu uygulamaya konumunuzu girerek size en yakın mobil şarj ünitesini görebiliyorsunuz. Gidip onu alıp arabanıza bağlamanız yeterli, gerisini Mobi Charger hallediyor.

Arabaları kısa sürede şarj etmesinin yanında Freewire, şarjı azalan ama yine de yüzde 80 oranında şark kapesitesine sahip üniteler için de bir kullanım modeli oluşturmuş. Mobil şarj üniteleri hareket ettirilebilir olduğu için, geceleri elektrik ücretlerin düşük olduğu zaman şebekeye bağlanıyor ve gündüzleri de araba sahiplerinin kullanımına sunuluyor. Böylece Mobi Charger hem park sorununa çözüm buluyor hem de miladı dolmak üzere olan eski araba bataryaları için de bir Pazar oluşturmuş oluyor.

Sizin de aklınıza elektrikli arabanın kullanımını yaygınlaştıracak yeni startup fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: freewiretech.com/mobi-charger