Elektrikli Bisiklet Kiralama Platformu Bizero

Boğaziçi Üniversitesi’nden genç girişimcilerin projesi Bizero, mobil uygulama üzerinden elektrikli bisiklet kiralama olanağı sunuyor.

0
1365
Elektrikli bisiklet kiralama platformu Bizero.
Elektrikli bisiklet kiralama platformu Bizero.

Dünyada ve Türkiye’de bisiklet kiralama platformları yeni bir uygulama değil. Belediyelerin bile bu alanda pek çok girişimi mevcut. Şehrin çeşitli yerlerde bulunan bisiklet istasyonlarından kredi kartınız ile dilediğiniz saat kadar bisiklet kiralayabiliyorsunuz. Peki Boğaziçi Üniversitesi’nden genç girişimciler tarafından geliştirilen Bizero projesinin halihazırdaki uygulamalardan farkı nedir? Bizero, diğer uygulamaların aksine mobil uygulama üzerinden elektrikli bisiklet kiralama olanağı sunuyor. İstanbul’un bir adının da “7 Tepeli Şehir” olduğunu düşünürsek, elektrikli bisikletlerin kullanıma sunulması oldukça akıllı bir girişim fikri olmuş. Zaten proje de Boğaziçi kampüsünde bulunan rampalar üzerinden ortaya çıkmış.

Mehmet Akıncılar, Göksel Işık, Metehan Zorluoğlu ve İrem Ege Tuğcu’dan oluşan 4 kişilik ekip, Boğaziçi’nde öğrencilerin özellikle Güney Kampüsteki rampalar nedeni ile bir yerden bir yere giderken ring servisleri kullanmak zorunda kaldığını, servislerin kampüs içinde trafik yarattığını ve karbon salınımı artırarak çevre kirliliğine neden olduğunu belirtiyor. Öğrenciler arasında yaptıkları bir ankette, bisiklet kullanma isteğinin daha yüksek olduğunu gören bu genç girişimciler, sürdürülebilir enerji kullanımı ve kampüsler arası ulaşımı kolaylaştırmak adına elektrikli bisiklet kiralama platformu Bizero’yu geliştirdiler.

Elektrikli bisiklet kiralama girişimi Bizero, İOS ve Android mobil uygulamaları üzerinden çalışıyor. Uygulama şimdilik pilot bölge olarak Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde başlatıldı. Üniversite kampüsleri üzerinden büyümeyi hedefleyen Bizero, ileride tüm şehirde yaygınlaşmayı umuyor. Bizero, dakikası 2 kuruş olmak üzere bir kiralama bedeli talep ediyor. Bisiklet kiralamak isteyenler, uygulama üzerinden kredi ya da banka kartlarını tanımlayarak Kuzey ve Güney Kampüste yer alan istasyonlardan bisikletlerini teslim alabiliyorlar. Bisiklet kiralamak isteyen kullanıcılardan Bizero herhangi bir depozito talep etmiyor ve kullanım tutarı 5 TL’ye ulaştığında hesaptan çekim yapıyor. Bisiklet kiralama saatleri 8:30-22:00 arası olarak belirlenmiş.

Bisikletler fiziksel şarj istasyonunda şarj edilmek yerine bataryalar günlük olarak şarj edilip bisikletlere yerleştiriliyor. Bizero bisikletlerinde hırsızlığa önlem olarak GPS modülü ve alarm da bulunuyor. İleride bisikletlere arka lastik kilidi eklenmesi de planlanıyor.

Elektrikli bisiklet kiralama platformu Bizero, geçtiğimiz 18 Eylül tarihi itibarı ile Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 adet bisiklet ile faaliyete geçti. Şimdiden kullanıcı sayısı 1400’ü geçmiş durumda, bisiklet başına günlük ortalama kullanım süresi 8,5 saat ve şimdiye kadar 3200’ün üzerinde sürüş gerçekleşti. İlerleyen günlerde bu proje, Hisar, Uçaksavar, Kandilli ve Kilyos kampüslerinde de hayata geçirilecek. Boğaziçi Üniversitesi Yeşil Kampüs programında rüzgar enerjisi santralleri ile yeşil enerji alanında öncü olduğu gibi elektrikli bisiklet paylaşım platformu Bizero ile de Türkiye’de ilk ve dünyada sayılı birkaç üniversiteden biri oldu.

Sizin yeşil enerji kullanımına yönelik yeni bir girişim fikriniz var mı?

Web sitesi: bizero.bike

[benzer] Benzer Girişim: Motosikletliler İçin Yolculuk Paylaşım Platformu [/benzer]