Elektromanyetik dalgaları engelleyen takım elbise

0
1809
Elektromanyetik dalgaları engelleyen takım elbise

[dropcap]K[/dropcap]işi başına düşen cep telefonu ve kablosuz (wi-fi) bağlantı sağlayan cihaz sayısının artması iletişim için güzel haber. Ancak hesaba katılmayan durum; bu tür cihazların yaydıkları elektromanyetik dalgaların insan sağlığı açısından zararlı olmaları ki, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) bu dalgaların muhtemelen zararlı olabileceğini söylüyor. Peki zararlardan korunmak için ne yapmak lazım? Smuggler isimli Fransız giyim markası bu soruya cevap verebileceğimiz yeni bir takım elbise üretmiş. Takım elbise cep telefonu gibi cihazların yaymış olduğu zararlı elektromanyetik dalgaları engelliyor.

XLIM Araştırma Enstitüsü işbirliği ile 3 yıl süren tetkikler sonucu Smuggler tarafından geliştiren takım elbeside kullanılan malzemeler, sürekli elektromanyetik dalgaya maruz kalınan işlerde çalışan kişilerin giydikleri kıyafetlerde kullanılanlarla aynı. Bu tür kıyafetleri üretmek için kullanılan teknikleri yeniden düzenleyen Smuggler; kumaşı nikel, çelik ve alüminyum ile birlikte dokuyarak zararlı elektromanyetik dalgaları engelleyen bir takım elbise geliştirdi.

Şirketin araştırma ve geliştirme departmanın çalışan Benjamin Anin’e göre bu takım elbisenin elektromanyetik dalgaları engelleme verimliliği yüzde 90. Unutmadan belirtelim bu takım elbise son derece şık bir görüntüye sahip.

Başka ne tür iş fikirleri sayesinde sağlıklı bir yaşam sağlanabilir dersiniz?

Web sitesi: smuggler.fr