En iyi pazarlama takımını oluşturmak için 5 ipucu

1
1816
En iyi pazarlama takımı

En iyi pazarlama takımı

İster kurulma aşamasında olun ister köklü bir şirket, “o” işi pazarlamak için doğru kişiyi bulmak sizin için adeta “kazanmak zorunda olduğunuz bir yarış” haline bürünebilir. Piyasada, bu konu hakkında çelişkili bir çok öneri var. Bazıları, sadece deneyimli olanları işe almanızı söylerken; bazıları, sadece azimli olanları seçmenizi tembihler. Bazıları, takımınızı oluştururken her işten az çok anlayan kişileri seçmenizi önerirken; bazıları, bir konuda uzman kişilerden oluşan takımların en iyisi olduğunu dile getirir.

Bu kadar çelişki içerisinde siz hangisini tercih etmelisiniz?

En iyi pazarlama takımını oluşturmak için 5 ipucu

1. “Mükemmel takım” diye bir şey yoktur

Mükemmel takım mı? Basitçe, gerçek hayatta böyle bir takım mevcut değil. Bir şirket için mükemmel olan sizin için mükemmel olmayacaktır. Her iş modeline uygulanabilecek tek bir formül yoktur, ve kesinlikle hiç bir strüktür yoktur ki pazarlama başarısını garanti etsin.

Mükemmel takım“ı oluşturmak için uğraşacağınıza, şu anki hedefleriniz için en iyi takım arayışına girin. Takım için pazarlama elamanı seçerken hedeflerinizi baz alın. Örneğin, ilk önceliğiniz müşteri bulmaksa, sosyal medyaya yönelik çalışan performans pazarlamacılarına yatırım yapın. Veya önceliğiniz yeni bir marka ile piyasaya çıkmaksa; pazarlama, dizayn ve halkla ilişkiler departmanınızı 2 katına çıkarın.

Diğer pazarlama takımlarının, her pozisyonda üyesi olması; sizin takımınızda da aynı özellikte üyeler olmasını gerektirmez, asla bu duyguya kapılmamalısınız. Pazarlama takımınızın yapısı kendi şirketinizin yol haritasıyla uyuşmalıdır, başkasınınki ile değil.

2. “Öğrencilere” yatırım yapın

Öğrenciden kasıt, pazarlama becerisi vaat eden üniversite öğrencileri değil. Kast edilen, pazarlama takımızda yer alabilecek öğrenmeye son derece istekli kişiler.

En iyi pazarlamacı, tek bir konu üzerinde uzmanlaşmasının yanında diğer tüm dallarla ilgili ve yeni bilgiler edinmeye hevesli olandır. Çok fazla deneyimi olmayan fakat sürekli öğrenmeye hevesli biri, yüzyıllarca tecrübesi olan fakat tek bir konudan sapmamış olan birine tercih edilmelidir.

3. Hem stratejik hem taktiksel hareket eden pazarlamacılar arayın

Geleceğe yönelik kampanyaları planlayan stratejik hareket eden pazarlamacılarla, şu anki kampanyaları yöneten pazarlamacıların arasını bulmalısınız. Takımınızı oluştururken sadece stratejik hareket edenler geleceği planlarken, geleceğin yaratılmasına zemin hazırlayacak detayları atlayabilirler. Sadece taktiksel hareket edenler ise şimdinin kampanyasına gömülüp gelecekte stratejik hatalar yapabilirler. En iyi pazarlamacı stratejik hareket etmeye meyilli taktiksel hareket edendir.

4. Yetenekten önce kültür uyumluluğu

En önemli hedefiniz bu olmalı. Piyasadaki en yetenekli ve en azimli horozu takımınıza katmak üzere olabilirsiniz. Ama düşünmek zorunda olduğunuz bir şey var: kültür uyumluluğu.

Hiç bir eleman adayı yoktur ki kültür uyumu konusunda ters düşse dahi işe alınmaya değsin. Benzer şekilde, eğer kültür uyuşmazlığı varsa hiç bir pazarlama takımı maksimum potansiyaline ulaşamaz. Kültür uyuşmazlığı; planlar üzerinde negatif etki yaratır, işlemler için saygı eksikliğidir ve gemide çatlaklar oluşturur.

5. Sonraki hedefiniz için plan yapın

Pazarlama takımınızı oluştururken kendinize şunları sorun: Yeni ürünle birlikte rekabetçi bir avantaja sahip olacak mısınız? Ürünü markete sokacak takım üyelerini nasıl seçebilirsiniz? Yeni ortaklıklar kazanıyor olacak mısınız? Evet ise, işe en hızlı şekilde başlamak için gerekli olan hangi pazarlamacılık yeteneklerine ihtiyacınız var?

Bu 5 ipucu, en iyi pazarlama takımını oluştururken odaklanmanız gereken noktalar hakkında sadece bir hatırlatma. Yeni oyuncuları takımınıza katarken harcadığınız efor buna değecektir, çünkü onlar şirketinizin yeni yüzleri olacaklar.

localhost/wp’un Joanna Lord – Entreoreneur çevirisidir.