Enerji üreten futbol topu

0
1492
SOCKETT Futbol Topu

SOCKETT Futbol Topu

Güneş enerjisiyle çalışan sistemlerin yetersiz kaldığı durumlar için “aydınlatıcı” iş fikri GravityLight’dan (yerçekimi ışığı) daha önce bahsetmiştik. Tıpkı GravityLight gibi, özellikle gelişmekte olan ülkeleri hedef alan SOCCKET isimli inovatif futbol topu; oynandığı vakit üretilen enerjiyi ışık enerjisine dönüştürüyor.

SOCCKET basitçe, hem eğlence hem de enerji kaynağı olan taşınabilir bir jenaratör. Sabah çocuklar arasında yapılan maçta topa vurulan her tekmenin ürettiği enerji depolanarak, akşam bir LED lambayı 3 saate kadar çalıştırıyor. Bu sayede elektrik enerjisinden kısıtlı olarak faydalanan ülkelerdeki çocuklar, mum ışığı yerine kendi ürettikleri enerjiden yararlanıyorlar. Su geçirmez malzemeden yapılan SOCCKET, normal bir futbol topundan biraz daha ağır fakat oynanabilirlik noktasında bir problemi yok.

Kısıtlı bütçelerinden dolayı inovatif topun yaratıcıları şimdilik haftada sadece 100 adet SOCCKET üretebiliyorlar. Daha fazla sayıda üretebilmek için ise Kickstarter üzerinden destek bekliyorlar. Kampanya için toplanması hedeflenen miktar ise 100.000 USD. Unutmadan belirtelim, 89 USD ve üzeri destekle katkıda bulunanlara top ücretsiz verilecek. Sizin de aklınızda geri kalmış veya gelişmekte olan ülkere götürülebilecek yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: unchartedplay.com
Destek Vermek İsterseniz: kickstarter.com