Erişimi kısıtlı olanlara kitap bağışı

0
1851

[dropcap]S[/dropcap]üratle gelişen teknoloji ile birlikte kütüphaneler ve yayınevleri; dijital yayıncılarla yarış halinde olmak zorunda. Avustralya merkezli Mailbooks For Good projesi, bu yarışta avantaj sağlayabilecek bir adım ve aynı zamanda sosyal sorumluluk görevi de üstleniyor. Mailbooks For Good isimli kitap bağışı projesi ile; okunulan kitapların, kitaplara erişimi kısıtlı olan insanlara bağışlanması hedefleniyor.

The Footpath Kütüphanesi‘nin BMF kreatif reklam ajansından yardım alarak geliştirdiği bu kitap bağışı projesinin işleyişi son derece basit. Okuyucuların aldıkları kitaplarda bulunan kağıt kapaklar, kitap okunduktan sonra ters çevrilerek katlanıyor. Katlanan kağıt kapak posta zarfı şeklini alıyor, zarfın üzerinde ise The Footpath Kütüphanesi‘nin adresi yer alıyor. Okuduğu kitabı bağışlamak isteyen kişilerin sadece kağıt kapağı ters çevirip, posta kutusuna atması yetiyor. The Footpath Kütüphanesi’ne ulaşan kitaplar ise kitaplara erişimi kısıtlı olan fakir insanlara dağıtılıyor.

Posta kutusuna kullanıcılar tarafından atılan kitaplar için bir kargo ücreti ödenmiyor, çünkü bu ücret kütüphane tarafından karşılanıyor. Fakat bu kağıt kapaklara sahip olan kitaplar, benzer diğer kitaplardan biraz daha pahalı. Unutmadan belirtelim, bu kağıt kapaklar şimdilik sadece Random House isimli yayınevinin basmış olduğu 5 kitapta bulunuyor. Proje hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler yukarıdaki videoyu izleyebilir.

Umarız ilerleyen zamanlarda daha çok yayınevi benzer projelere kaynak sağlayarak, kitapların daha çok kişiye ulaşmasına vesile olur. Sizin de aklınızda sosyal sorumluluk projeleri ve bunlara paralel inovatif iş fikirleri var mı?

Web Sitesi: mailbooksforgood.com