E-ticaret sitesine 50 bin $ ödül

0
1328

Massachusetts Institute of Technology (MIT) öncülüğünde, Toyota’nın katkılarıyla düzenlenen MIT Enterprise Forum Turkey’in (MIT EF) ‘İş Planı Yarışması’nın kazananları belli oldu.

İkinci yılında 2 bin 858 projenin yarıştığı yarışmanın 9 finalisti ve ilk 3 dereceyi paylaşanlar, Suada Club’da yapılan ödül töreninde açıklandı. Yarışmada birinciliği, “Kişisel Sosyal Alışveriş Kataloğu” adı altında alışveriş sitelerinde beğenilen ürünleri tek bir yerde kaydeden ve kişilerin tarzlarını beğendiği kişiler ile iletişime geçmesini sağlayan projesiyle Curisma ekibi kazandı.

Yarışmanın ikincisi günlük yaşamı kolaylaştırmak adına ‘yapılacaklar’ listesine sosyal bir boyut katarak internet ortamına taşıyan ‘Gonnasphere’ projesi olurken, üçüncülüğü ileri teknoloji ürünü sensörlerle izlemeye olanak tanıyan projesiyle ‘Senso’ ekibi kazandı. Yarışmanın ikincisi 15 bin dolar, üçüncüsü ise 5 bin dolar ile ödüllendirildi. Turkcell Bilişim ve İletişim Teknolojileri Kategorisi ödülüne ise, ‘şehirlerarası taşınma’da kişileri internet ortamında buluşturmaya ve uygun çözümler üretmeye yönelik projesiyle ‘Karsiliklitasin.com’ ekibi layık görüldü.

Uluslararası bir platform
MIT EF Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Gülsün Bozkurt Kiper de, MIT Enterprise Forum’un dünya genelinde girişimciliği özendirmeye ve girişimcileri teşvik etmeye çalışan uluslararası önemli bir platform olduğuna dikkat çekerek, “En çarpıcı özelliklerinden biri de gönüllülük esası üzerine kurulu oluşu. Böylelikle girişimci gençlerle deneyimlerini paylaşmak isteyen, iş dünyasının önde gelen profesyonelleri ve başarılı girişimcileri biraraya getirme şansı yakalıyoruz. Jüri olarak, ikinci ve üçüncü tur eğitimlerde konuşmacı olarak iş dünyası girişimcilerimize paha biçilmez bir destek sağladı” dedi.

Girişimciliğe destek
Toyota Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, MIT Enterprise Forum Turkey İş Planı Yarışması ödül töreninde yaptığı konuşmada, yarışmanın girişimci insanların önünü açma ve destek olma yönünde önemli bir boşluğu doldurduğunu söyleyerek, “Bu yarışma ile, Türkiye’de yenilikçi fikirlerin ve girişimciliğin önünü açmak ve global olarak da benimsenecek yeni markalar ve iş yapış yöntemlerinin ortaya çıkarılmasını hedefliyoruz. Bu yolda, dünyada takdir görecek özgün projelere katkıda bulunmayı doğru ve önemli buluyoruz” dedi.

Milliyet