Etiyopyalı Çiftçiler İçin İnovatif Tarım Çözümleri

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Roots Up, Gondar’da tarım ile geçinen çiftçi halk için inovatif ve düşük teknolojili tarım çözümleri üretiyor.

0
1011

Etiyopya’nın dağlık bölgesinde bulunan Gondar’da tarım yapan küçük toprak sahibi çiftçiler, zorlu iklim koşulları, düşük tarımsal verimlilik ve zorlu yaşam koşulları ile savaşıyorlar. Bunun yanında bir de geçen yılın verilerine göre 33 milyon insanın kronik açlık çektiği ülkede kendin kendine yetebilmek hala ulaşılması zor bir hedef.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Roots Up, tarım yaparak geçinen bölgedeki çiftçi halka yardım ederek onlara yenilikçi ve düşük teknolojili çözümler sunuyor. Böylece sürekli kuraklığın ve kullanılan pahalı kimyasal gübrelerin bitkilere verdiği zararı en aza indirmeye çalışıyor. Roots Up şu anda üzün ömürlü bitkilerin bölgeye dikilmesi için başlattığı kampanyaya fon arıyor. Meyve ağaçları gibi uzun ömürlü bu bitkiler sayesinde tarım alanları canlandırılabilir ve çiftçiler daha yüksek ve tutarlı gelirler elde edebilirler.

Springwise’ın haberine göre kar amacı olmayan bu kuruluş aynı zamanda bölgedeki çiftçilere su toplamak ve sebze üretmek için yenilikçi seralar kurmalarına ve sık sık tamir gerektiren pahalı okaliptüs evler yerine daha sağlam ve ucuz olan çamurdan evler inşa etmelerine yardımcı oluyor. Gondar Üniversitesi işbirliği ile workshoplar ve eğitim seminerleri düzenleyen Roots Up, çiftçilere permakültür, çevre dostu bina yapımı ve doğal enerji üretimi gibi yöntemleri de içeren yenilikçi ve sürdürülebilir tarım seçeneklerini öğretiyor.

Roots Up’ın inovatif tarım çözümleri hakkındaki projesi şu an Indiegogo üzerinden finansman arayışında.

Sizin de tarım olanaklarını iyileştirebilecek halihazırda gerçekleştirdiğiniz inovatif iş fikirleri varsa yorum yazarak ya da mail atarak bizimle paylaşın, haberinizi yapalım.

Websitesi: roots-up.org
Indiegogo: indiegogo.com/roots-up