Evsel Atıklardan Yapılan Sürdürülebilir Jet Yakıtı

United Airlines bazı uçuşlarında, Fulcrum BioEnergy tarafından evsel atıklardan üretilen sürdürülebilir jet yakıtı kullanmaya başlayacak.

0
806
Evsel atıklardan yapılan Jet yakıtı

Sürdürülebilir enerji kaynakları arayışı tüm hızıyla devam ediyor. United Airlines atık ürünleri sürdürülebilir enerjiye dönüştürerek bir alternatif enerji kaynağı üreten son firma oldu. United Airlines, yakında bazı uçuşlarında, Falcrum BioEnerji Inc tarafından evsel atıklardan üretilen jet yakıtı kullanmaya başlayacak.

Havayolu şirketi United Airlines, Falcrum BioEnergy ile kurulan bu ortaklık için 30 milyon dolar yatırım yaptı. Bu ortaklık ile önümüzdeki dönemde Amerika’da 5 projeye imza atılacak. Bu projeler sayesinde yılda 180 milyon galon biyolojik yakıt elde edilebilecek. Başlangıç olarak Los Angeles ve San Francisco arasında günde 5 uçuşun yakıtı yüzde 30 biyoyakıt ve yüzde 70 normal jet yakıtından elde edilen melez yakıt ile sağlanacak. Fulcrum’un biyoyakıtı, sera gazı emilimini %80 oranında azaltan, petrol ithalatında Batı’ya bağımlılığı azaltan ve tabi ki atık depolamada çöp miktarını azaltan termokimyasal işlem kullanılarak oluşturuluyor. Ortalama bir Amerikalı’nın yılda bir ton atık ürettiğini düşünürsek, bu yılda 65 galon biyoyakıt demektir. Fikirci Baba olarak sürdürülebilir enerji kullanımına yönelik oldukça güzel bir girişim olduğunu düşündüğümüz bu projenin başka havayolları tarafından da, özellikle Türkiye, kullanıldığını görmek sevindirici olur.

Sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelik sizin de aklınıza bir girişim var mı?

Web sitesi: fulcrum-bioenergy.com

[quote_box_center]Benzer girişim: Biradan elde edilen biyoyakıt[/quote_box_center]