Fast Food Restoranı Açmak

Fast Food Restoranı Açmak

Fast Food Restoranı Açmak


 • Toplam Maliyet
  50.000 TL

  Toplam Maliyet
  50.000 TL

 • Evden Çalışma
  Var

  Evden Çalışma
  Var

 • Franchise Olanağı
  Var

  Franchise Olanağı
  Var

 • Ek Gelir
  Var

  Ek Gelir
  Var

İnsanlığın yerleşik düzene geçtiği günden beri popülerliğini yitirmeyen neredeyse tek sektör olan “gıda sektörü” günümüzde de farklı alternatifler ve deneyimlerle insanlığa hizmet etmeye devam ediyor. Hızla akan metropol hayatına en uygun olan türü fast food sektörü, bayilik veren firmalar arasında da açık ara önde. Hızlı dönüş oranları ile yatırımcıların gözdesi olan sektörde, artık marka haline gelmiş ve verdiği hizmet ile müşterilerin ilgi odağı olmuş büyük markaların yanı sıra, son yılların trendi olan butik markalar da bayilik veren fast food firmaları arasında yer almaya başladı. Bütçenize ve iş planınıza göre bu bayilik modellerini inceleyip size en uygun olana karar verip bir fast food dükkanı işletmeye başlayabileceğiniz gibi kendi konseptinizi yaratarak yeni bir marka oluşturabilirsiniz.

Kendi fast food markanızı oluştururken bir kaç öneri de bizden

Öncelikle her sektörde olduğu gibi yeni bir işe başlamadan önce işletmenizi açmayı düşündüğünüz bölgeyi araştırmanızda fayda var. Bu araştırmada özellikle ulaşmanız gereken bilgi; bölgedeki sektörel rekabet. Bunu adımlarınızı atmadan önce edinmeniz gereken en önemli bilgilerden birisi olarak görebiliriz.

Fast food işletmenizde çalıştıracağınız insan kaynakları bir diğer önemli faktör. Çalışanlar sizi ileriye taşır fakat işini layıkı ile yapmayan bir çalışan bütün yatırımınızın çöp olmasına neden olabilir. Özellikle gıda sektörü gibi çok fazla alternatifin olduğu bir iş kolunda müşteri memnuniyeti sizi kâra geçirecek en önemli faktördür. Bu sebeple kaliteli çalışanlara ödenecek ücretlere gider olarak değil, yatırım olarak bakarsanız uzun vadede fast food dükkanınızı güzel karlar eden bir işletmeye çevirebilirsiniz.

Yukarıda değindimiz gibi rekabetin çok olduğu bu sektörde sizi rakiplerinizden ayıracak bir diğer etken ise fast food üzerine kurmuş olduğunuz işletmenizin dekorasyonudur. Dekorasyon içerisine hijyen konusunu da ekleyip inceleyecek olursak, dükkan tasarımınız mümkün olduğunca ferah ve sektör liderlerinin uyguladığı gibi açık mutfak tarzında olmalı. Fakat aynı zamanda kaba tabirle fast food sektörünün vazgeçilmezi “kızartmalık yağ” kokmamalıdır. Dekorasyonda trendlere göre yaratacağınız ufak farklılıklar bile müşterilerin dükkanınızı doldurmasını sağlayabilir.

Sektör liderlerini takip edin

Kısa sürede başarı yakalamış fast food restoranlarını araştırmanız, işletmenizi açmadan önce yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında size ipuçları verecektir. Böylece sizden önce kurulan işletmelerin karşılaştığı sorunları yaşamadan yatırımınızı kâra geçirebilirsiniz.

Bayilik veren Fast Food firmaları hakkında

Eğer kendi fast food restoranınızı kurmak yerine bir bayilik alıp ilk adımdan itibaren profesyonel olarak girişimde bulunmayı düşünüyorsanız, FikirciBaba’nın franchise veren firmalar bölümündeki detaylı karşılaştırmaları inceleyerek bütçenize, bulunduğunuz bölge-şehire en uygun fast food markasına karar verip gerekli görüşmelere başlamak yararınıza olacaktır. D-E segment müşterilerin bulunduğu bir lokasyona B-C segmentine hitap eden bir markanın bayiliğini açmak çok akıl kârı olmayacağı için bu adımı atmadan önce firma yetkilileriyle görüşüp onların da önerilerini dinleyerek bütçenize en uygun olan franchising modeli ile işe başlayabilirsiniz.

Bayilik yoluyla işletme kuracakların dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise katlanacakları maliyettir. Bağımsız bir restoran açmak yerine franchise alarak büyük bir firmanın bayiliğini alma kararı aldığınızda, bunun bütçenize yansıyacak maliyeti bir nebze daha fazla olacaktır.

Böyle bir yatırım yapmadan önce hedeflerinizi tam olarak belirleyip buna göre sizin için en doğru olan adımın ne olduğuna karar vermelisiniz.

• Bayilik yolu ile fast food restoranı açmanın en büyük avantajı; müşteri kitlesi hazır olan bir ürünü satmaktır. Bunun yanısıra pazarlama faaliyetleri ile sürekli gelişen bir ağ içerisinde bulunmak tek başına çabalamaktan çok daha kolaydır.

Fast food franchisingleri, sektörde edindikleri tecrübeleri dükkanınızın dekorasyonundan, hammadde tedariğine kadar kullanacakları için bilmediğiniz bir sektöre girerken size büyük kolaylık sağlayacakdırlar.

Bayilik ya da kendi markanızı oluşturup sektöre giriş yaptığınızda değişmeyecek bir adım varsa o da müşterilerle ilgilenme safhasıdır, ne olursa olsun müşterilerinizi dinleyip bu geri bildirimleri sağlıklı bir şekilde yorumladıktan sonra aksiyon almak elzem bir konudur. Aksi takdirde ne kadar büyük marka olursanız olun karşınızdaki seyyar satıcı bile müşterilerinizi kapabilir.

Fast Food restoranlarının en çok dikkat etmesi gereken bir konu da hijyendir. Üretim ya da mutfak tarafındaki hijyenden, müşteri alanının temizliğine kadar tüm detaylara çok önem vermelisiniz. Bu konu müşteri edinme ya da kaybetme yanında ayrıca yasal olarak da sizi büyük zorluklar içerisine sokabilir.

Fast Food Dükkan Açma Maliyetleri

Bir fast food dükkanı açmak ya da bayilik veren fast food markalarından birisi ile franchising anlaşması yapmak son derece değişken maliyetlere sahiptir. Markanın büyüklüğü, mağaza büyüklüğü, konumu, çalışan sayısı vb. bir çok değişkene sahip olduğu için yatırımınız için ayıracağınız bütçeye göre hareket etmek en sağlıklı yol olabilir. Fikir olması açısından bayilik veren firmalar bölümümüzden gıda kategorisinde bulunan firmaları inceleyebilirsiniz.
[alike_link]

Fast Food Bayilikleri