Fikirlerinizin Piyasadaki Yeri

0
2362
Fikirlerinizin Piyasadaki Yeri

[dropcap]B[/dropcap]azen aklınıza innovatif bir fikir gelir ve bunun dünyanın en iyi fikri olduğunu düşünürsünüz. Bu fikirle çok para kazanacağınızı hatta fikrin size yeni iş kapıları açacağını zannedersiniz. Peki, bu fikrin iyi bir fikir olup olmadığını ve uygulanabilirliğini nasıl ölçersiniz? Başka bir deyişle fikrinize para verecek insanların olup olmadığını nasıl anlarsınız? Türkiye de her gün binlerce şirket kuruluyor ve bu şirketlerin birçoğu kar etmeden kapanmak durumunda kalıyor. Bu yazımda size, bulduğunuz fikirlerin uygulanabilirlikleri hakkında bazı ipuçları vereceğim.

[pullquote]Türkiye’deki girişimciler fizibilite çalışması yapmakta zayıf kalıyor.[/pullquote]Kimsenin satın almak istemediği bir ürüne veya servise yüz binlerce lira para harcayıp piyasaya çıkarmadan önce düşünmeniz gereken bazı kritik unsurlar var. Bunlardan birincisi fizibilite çalışması, bu kısmı birçok girişimci biliyor fakat maalesef Türkiye’deki girişimciler fizibilite çalışması yapmakta zayıf kalıyor. Aslında çok geniş bir konu ama kısaca özetlemek gerekirse; açılmak istediğiniz pazar çok geniş ve bu pazarda hayatta kalabilmeniz için rakipleriniz hakkında bilgi edinmeli ve ürününüzün piyasadaki yerini belirlemelisiniz.

  • Sunmak istediğiniz ürün veya servisin bulunduğunuz yerin büyüklük ve küçüklüğüne göre tahmini kar marjını hesaplayın.
  • Rakiplerinizin kimler olduğunu belirleyin.
  • Fikriniz yeni bir pazara mı hitap ediyor? Pazar ne kadar geniş? gibi sorulara yanıt arayarak pazarın durağanlığını ölçün.

Örnek vermek gerekirse; şehrinizde bir elbise mağazası açmak istiyorsunuz ve bir yıl içinde müşterilerin giyim kuşam için harcadıkları para [highlight]1 milyon TL[/highlight]. Piyasada 100 tane daha elbise mağazası var, genellikle en büyük 10 firmanın pazar payının % 80 olduğunu düşünürsek, geri kalan 90 mağaza ile [highlight]200 bin TL[/highlight] için piyasada rekabet etmeye başlayacaksınız. Sizce bu işe para yatırıp kar edebilir misiniz? Veya bu piyasada ilk 10 arasına girmek için sizi diğerlerinden farklı kılacak yaratıcı bir fikriniz var mı? Piyasanın gerçeklerini bildiğiniz zaman daha sağlıklı kararlar almaya ve daha yaratıcı fikirler bulamaya başlayacaksınız.

[pullquote align=”right”]Yapılması gereken, var olan sektörlerde inovatif düşünmektir.[/pullquote]İkinci unsur: Yeni pazarlar bulmaya çalışmak yerine hali hazırda olan piyasa fikirleri üzerinde kafa yorun. Bu sizi “Ürünümü kime satabilirim?” sorusuna cevap aramak yerine, “Ürünümü daha fazla kişiye nasıl satarım?” kısmına yoğunlaştıracaktır.

Yine bir örnekle daha açıklayıcı olmaya çalışalım. Yaz geldi ve insanlar sıcaktan bunaldılar. Bu insanlara ne satabiliriz dediğimde eminim birçok kişinin aklına [highlight]dondurma[/highlight] gelecektir. Çünkü dondurma, yazın müşterisi hazır bir ürün ve eğer bu işin içerisindeyseniz yapmanız gereken tek şey dondurmaları daha fazla kişiye nasıl ulaştırırız kısmını düşünmek olacaktır. Diğer bir örnek; şu sıralar Türkiye’de birçok alışveriş sitesinin kurulduğunu görmüşsünüzdür. Nedenlerinden birisi de piyasada çok fazla potansiyel müşteri olması.

Örneklerin aksine kimsenin bilmediği bir fikri uygulamaya koymak istersem öncelikle müşterilerimin kim olduğunu belirlemem ve bu müşterilere nasıl ulaşmam gerektiği yönünde stratejiler üzerinde kafa yormam gerekecek ki bu da çok fazla zaman alacak veya benim için son derece maliyetli olacak.

Unutmadan belirteyim, burada anlatmaya çalıştığım inovatif fikirlerden uzuk durun değil, aksine yeni sektörler yaratmayındır. Yapmanız gereken; var olan sektörlerde inovatif düşünmektir.

Üçüncü unsur: Piyasaya sunacağınız ürünü test edin; ürününüzü test etmenin yüzlerce farklı yolu var bunlardan birini bundan önceki “geribildirimlerin önemi” başlıklı yazımda belirtmiştim.

[pullquote]Fikirlerinizi hayata geçirmeden önce test edin.[/pullquote]Ürününüzü test etmenin diğer bir yolu ise anket yapmaktır. Yüz binlerce lira para harcayıp ürünü piyasaya çıkarmadan önce bir anketle müşterilerin ürününüz hakkındaki fikirlerini ve ürününüz için ne kadar ödemeye hazır olduklarını öğrenmeniz mümkün. Büyük firmaların sıklıkla kullandıkları diğer bir yöntem ise ürünlerini [highlight]stantlarda[/highlight] tanıtmaktır. Marketlerde, alışveriş merkezlerinde veya kalabalık sokaklarda karşımıza çıkan bu stantlar piyasaya sürülmek istenilen ürünlerin test edilmesi veya tanıtılmasıyla alakalıdır. İş fikrilerinizi hayata geçirmeden önce bir test edin. Ürünü kimin alacağını ve ne kadar ödeyebileceklerini bilirseniz planlarınız daha gerçekçi ve tutarlı olur.

Fikirli günler!

Harun Birlik – localhost/wp

[alert type=”success”]Fotoğraf: Flickr – Khalid Albaih[/alert]