Gece Eve Dönenlere Aydınlık Yolları Gösteren Uygulama

Akıllı telefonlar için harita uygulaması olan Rudder, kullanıcılarına geceleri en aydınlık yolu göstererek cinsel saldırıları önlemeyi amaçlıyor.

0
833
Gece eve dönenlere ışıklı yolları gösteren uygulama Rudder

Üniversite öğrencisi Özgecan’ın dehşet verici cinayeti ile bir kez daha apaçık gün yüzüne çıkan Türkiye’de kadına yönelik cinsel saldırılar son 10 yılda giderek daha çok artmakta. ABD’de durum farklı değil maalesef. Amerika Adalet Bakanlığı’nın 2007 yılında yayınladığı bir rapor, cinsel saldırıya uğrayanların çoğunun üniversite öğrencisi genç kızlar olduğunu gösteriyor. Üniversite kampüslerinde bile genç kızlar yurtlarına güvenle dönemiyorlar. Springwise’ın haberine göre; bu tehlikeyi azaltmayı amaçlayan inovatif fikir akıllı telefon harita uygulaması Rubber, Michigan Üniversitesi mezunu iki genç tarafından geliştirilmiş ve kullanıcılarına gece eve dönerken en aydınlık yolu gösteriyor.

Amerikalı startup Rudder, Amerika’nın çeşitli şehirlerinden sokak aydınlatma verilerini topluyor ve kullanıcı uygulamaya bir istikamet girdiğinde uygulamanın algoritması kullanıcıya en kısa yol yerine en aydınlık yolları öneriyor. Fikir genel olarak gece eve yürüyerek dönmek zorunda olanları karanlık sokaklardan uzak tutmaya dayanıyor. Şu an Beta sürümünde olan uygulama Ann Arbor, Şikago, Boston ve daha birçok şehirde kullanılabiliyor. Başlangıçta sadece öğrencileri hedeflemesine rağmen, herkes tarafından kullanılabiliyor. Uygulamanın son sürümünne adım adım yol tarifi eklenmesi düşünülüyor böylece kullanıcı telefonunu cebinden çıkarmadan talimatları dinleyebilecek.

Daha önce sitemizde yine kadınlara yönelik cinsel saldırıları önlemeyi amaçlayan ve henüz kitlesel fonlama aşamasında olan akıllı kişisel güvenlik cihazı Revolar hakkında bir haber paylaşmıştık. 5 mayıs itibarı ile Revolar hedefine ulaştı ve ilk parti cihazlarını göndermeye başlamak üzere.

Sizin de aklınızda kadınlara yönelik cinsel saldırıları önlemeyi amaçlayan yeni iş fikirleri var mı?

Web Sitesi: walkrudder.com