Entrepreneur yazarı ve Matt Mayberry Enterprises CEO’su Matt Mayberry’e göre nefes aldığımız sürece yapmamız gereken tek bir şey vardır, o da potansiyelimizi büyütmenin yollarını aramalıyız. Geleceğinizi bugünden iyileştirmek için Matt Mayberry 5 faklı yol sunuyor. Biz de Fikirci Baba olarak bu maddeleri sizinle paylaşıyoruz.

1. Kendinize sürekli “Neden?” sorusunu sorun.

Kendinize sürekli “Neden?” sorusunu sormak enerji seviyenizi yükseltir, daha doğru düşünmenizi sağlar, güçlüklerin ve sıkıntıların üstesinden gelmenizi kolaylaştırır. Günlük yaptığınız her şeyin sebebi bu neden sorusudur. Bu sizi heyecanlandırır, böylece oturup kalmazsınız. Hayattaki amacınızı keşfettiğinizde, hayatınız bir daha asla aynı olmayacak. Nedeni keşfetmekten daha büyük bir avantaj olamaz.

2. Sağlığınıza dikkat edin ve düzenli spor yapın.

Yaptığımız en büyük hatalardan biri sağlığımızı ve spor alışkanlığımızı öncelik listemizin en altına yerleştirmektir. İnsanlar her zaman para kazanmayı ve terfi almayı, hayatları boyunca taşıyacakları bir bedenin sağlığından daha çok önem veriyorlar. Aslında sağlığınıza dikkat etmek ve düzenli spor alışkanlığı kazanmak, tüm bu istediklerinizi elde etmekte size yardımcı olacaktır.

Yeterli zamanım yok gibi bahaneler üretmeyi bırakın. Sağlığınıza dikkat ettiğinizde ve düzenli spor alışkanlığı edindiğinizde zihniniz, duygusal sağlığınız, üretkenlik seviyeniz ve fiziksel sağlığınız artacaktır.

3. Minnettarlık yürüyüşüne çıkın.

Günlük rutininize bu basit alıştırmayı da dahil ederek ruhsal ve duygusal durumunuzda hemen bir iyileşme yaşayabilirsiniz. Sabah kalkınca, öğle yemeğinde hatta gece yatmadan önce bile olsa 20 dakikanızı ayırın ve mahallenizde veya doğanın içine doğru bir yürüyüşe çıkın. Yürüdükçe, bu hayatta minnettarlık duyduğunuz şeyleri aklınıza getirin. Her bir teşekkürden sonra derin bir nefes alın ve yaşamanızı sağlayan havayı hissedin. Küçük ya da büyük olması hiç fark etmez, minnettar olduğunuz her şeyi aklınızdan geçirin. Bu hayat kalitenizi artırmak ve ruh halinizi iyileştirmek için çok etkili bir yöntemdir.

4. Hayatınızı değiştirecek bir amacınız olsun.

Matt Mayberry dünyayı dolaşırken konuştuğu çeşitli organizasyonlarda dinleyicilerinden hep gerçekleştirdiklerinde hayatlarını kişisel ve profesyonel yönde değiştirecek bir amaç belirlemelerini istemiş.

Onun düşüncesine göre; bir amaç belirlediğinizde ve amacınıza ulaşmak için ne yapacağınızı bildiğinizde, bugün olduğunuzdan daha iyi bir durumda olmak için ve verimliliği artırmak için engellenemez bir istek duymaya başlayacaksınız. Herkesin hayatta bir amacı vardır ama çok azı oturup hayatını değiştirecek amaçlar üzerine düşünür.

5. Carol Dweck’in Mindset (tr. Aklını En İyi Şekilde Kullan: Başarının Yeni Psikolojisi) kitabını okuyun.

Bu kitap, Stanford Üniversitesi psikoloğu dünyaca ünlü Carol Dweck tarafından yazılmış fenomen bir kitap. İnsan zihninin gerçekten ne kadar güçlü olduğuna ve yüceliği elde edenler ile edemeyenleri neyin ayırdığına değinen on yıllık çalışmanın bir ürününü sunuyor. Mayberry’e göre; çocuklardan, liderlere kadar herkes bu kitabı okumalı ve zihnin gücünü anlayıp, onu lehine nasıl kullanacağını öğrenmesi gerekiyor. Her gün amacımız yaşa kalitemizi geliştirmek ve yükseltmek olmalı.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Entrepreneur çevirisidir.