Gerçek Renkleri Dijital Ortama Aktaran Renk Küpü

Portatif renk küpü The Cube, fiziksel yüzeylerden gerçek renk örnekleri alıyor ve dijital formata çevirerek depoluyor.

0
718

Bazen tasarımcılar için doğru rengi bulmak her şeyden önemlidir. Grafik tasarımcılar genelde gerçek dünya renklerinden ilham almayı severler. Grafik tasarımcıların gerçek dünyanın renklerini kullanmasını kolaylaştırmak adına geliştirilen, taradığı nesnenin rengini alabilen renkli tükenmez kalem Scribble hakkında daha önce bir haber paylaşmıştık. Renk küpü The Cube ise Scribble benzeri portatif bir cihaz. Springwise’ın haberine göre; fiziksel yüzeylerden renk örnekleri alan renk küpü, bu renkleri dijital formata çevirerek kullanıcının tasarım programlarında kullanmasını sağlıyor.

Amerikalı startup SwatchMate’in yeni iş fikri portatif cihaz The Cube, içinde 20 kadar renk barındırabiliyor. Eğer mobil ya da masaüstü uygulama ile beraber kullanılırsa sayısız renk depolayabiliyor. Kullanımı oldukça kolay olan bu renk küpünü kişi rengini almasını istediği yüzeye yerleştiriyor ve dokunmatik yüzeyine basıyor. Cihaz objektifi ile rengi tarıyor ve tüm bilgileriyle rengi daha sonra Photoshop ve Illustrator gibi tasarım programlarında kullanılabilmesi için RGB, CMYK ya da L*a*b dosya formatında kaydediyor. Cihazın aynı zamanda bir uygulaması bulunuyor ve bu uygulama sayesinde kullanıcı renkleri ayrıntıları ile gözden geçirebiliyor ve isimlendirebiliyor.

The Cube yüzeyi ortam ışığından izole ediyor ve daha hassas renkler elde edebilmek için tıpkı akıllı telefonlarda bulunan flaş özelliği gibi kendi içinde bulunan ışığı kullanıyor. Ürünün şu anki fiyatı 179.95 USD ve Swatchmate’in kendi sitesinden satın alınabiliyor. Yaklaşık 20 USD kargo ücreti ile Türkiye’ye de sipariş verebilirsiniz. The Cube hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sizin de aklınıza bu teknolojiyi kullanan yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web Sitesi: swatchmate.com