Gerçek zamanlı alt yazı uygulaması

2
1511
Gerçek zamanlı alt yazı

Gerçek zamanlı alt yazı

Easy Way Subtitles isimli gerçek zamanlı alt yazı uygulaması; Brezilya’da Portekizce bilmeyen ziyaretçilerin, televizyondan kendi dillerinde yararlanmalarını sağlıyor.

CC (Closed Captions) ve Google Translate servislerini birleştiren Easy Way Subtitles, Portekizce bilmeyenlerin Brazilya TV programlarını anlamalarını kolaylaştırıyor.

Loducca isimli ajans tarafından geliştirilen uygulama; yurt dışından gelen ve Portekizce bilmeyen öğrencileri, ziyaretçileri ve göçmenleri hedef alıyor. Easy Way Subtitles, TV kanallarından aldığı CC verilerini gerçek zamanlı olarak Google Translate üzerinden çeviriyor ve seyircinin karşısına çıkarıyor. Televizyonda o an yayınlanan programın alt yazısı, seyircinin belirlediği dilde tercüme edilerek karşısına çıkıyor. Alt yazıyı takip etmek için kullanıcının; bilgisayarını, tabletini veya cep telefonu kullanması yeterli. Servis, web tarayıcısı olan tüm cihazlarda çalışıyor.

Sistemin kullanılması için televizyon kanalının CC verilerini paylaşmış olması şart fakat zaten Brezilya TV programlarının yüzde 50’si Closed Captions verilerini paylaşıyor. Aşağıdaki video, servisin nasıl çalıştığını örneklerle anlatıyor.

Kısa süre önce başlayan ve halen devam eden Easy Way Subtitles serüveni başarıya ulaşmış gibi görünüyor. Kültürleri yabancılara en etkin biçimde tanıtmak için daha ne gibi yeni iş fikirleri geliştirilebilir dersiniz?

Web sitesiwww.easywaysubtitles.com