Gerçek zamanlı öğrenci performansı analizi

0
1983
Öğrenci Performansı

Bilgisayarlarımıza, cep telefonlarımıza ve tabletlerimize giren uygulamalar sayesinde cihazlarımız işlevselliklerini her geçen gün biraz daha arttırıyor. Tanıtacağımız Chicago merkezli GoSoapBox adlı inovatif girişim bu uygulamalardan biri. GoSoapBox; öğretmenlerin çoktan seçmeli sorular, kısa testler ve anketler hazırlayarak gerçek zamanlı öğrenci performansı analizi yapmalarına olanak tanıyor.

Klasik bir derslik konseptinde, öğretmenler öğrencileriyle sesli bir şekilde iletişime geçmeye çalışırlar. Sesli iletişimi yok ederek insanları robotlaştırmayı savunmuyoruz elbette. Fakat öyle durumlar var ki öğrencinlerin görüşlerini veya sözlülere verdikleri cevapları manipüle etmesine sebebiyet veriyor. Örneğin, kendine güveni tam olmayan bir öğrenci sınıfta arkadaşlarının önünde vereceği cevapların doğru olmaması endişesiyle sözlüden eksik not alma pahasına sorulan soruları cevapsız bırakabiliyor. İşte bu gibi durumlarda GoSoapBox devreye giriyor.

Arayüzü, öğrencilerin ve öğretmenlerin en etkin biçimde kullanmaları için tasarlanmış GoSoapBox uygulaması üzerinden istenilen tarzda kısa sınavlar ve ders hakkında görüş için anketler oluşturularak öğrencilere sunuluyor. Öğrenciler hazırlanan bu modülleri gerektirdiği şekilde doldurduktan sonra sonuçlar gerçek zamanlı olarak öğretmene iletiliyor. Öğretmen uygulama üzerinden sonuçları hem geleneksel şekilde hem de grafikleştirilmiş olarak görebiliyor. Ayrıca uygulama “kafa karışıklığı ölçer” özelliği sayesinde konunun sınıf tarafından ne kadar iyi anlaşıldığını da öğretmene bildiriyor. Eğer “kafa karışıklığı ölçer“‘in gösterdiği değer düşükse öğretmen; konu üzerinden yeniden geçmesi gerektiğini anlıyor. Yukarıdaki video konsept hakkında daha detaylı bilgi içeriyor.

Sizin de aklınızda eğitim alanı için çığır açıcı, inovatif iş fikirleri var mı?

Web sitesigosoapbox.com