Geri Dönüşümü Kolay Süt Kutusu

Alışılmış süt kutularından geri dönüşümü çok daha kolay olan Re-Pack süt kutusunun biyoplastik ve karton olmak üzere iki katmanı bulunuyor.

0
947
Geri dönüşümü kolay süt kutusu Re-Pack

İnsanlar her gün tonlarca çöp atıyorlar. Tüm bu atıklardan kurtulmanın en iyi yolu geri dönüşüm yapmak. Fakat geri dönüşüm sanıldığı kadar kolay değil, özellikle süt kutularının dönüşümü. Süt kutuları her biri ayrı olmak üzere 6 katman materyalden yapılıyor ve bir kutuyu ayrıştırmak için ilk önce bu materyalleri ayılmak gerekiyor. Tüm bu süreçte de çok fazla su tüketiliyor.

İşte geri dönüşüm yaparken başka kaynakların fazla tüketimine engel olmak için San Paulo’dan Danilo Saito ve arkadaşları geri dönüşümü kolay ve ayrıştırma sırasında 6 adımdan 5’ini eleyerek daha az su tüketimini sağlayan Re-Pack adını verdikleri bir süt kutusu tasarladı. Bu yeni süt kutusu geri dönüşümlü karton ve mısır nişastasından yapılan biyoplastik katmanlardan oluşuyor. Bu iki katman da hem üretim hem de tüketim aşamalarında ayrı olarak üretildiği ve kullanıcıya ulaştığı için ayrıştırma aşaması da kolay oluyor. Biyoplastik malzeme, normal plastik kutuların kullandığından %70 daha az plastik barındırıyor. Kağıt üretimini azaltmak için bir pakette 4 adet plastik kutu ve 1 adet karton kutu bulunuyor. Karton kutuyu boş süt kutusunu atmadan önce dolu olana takıp tekrar kullanabiliyorsunuz. Küçük evlerde yaşayan ve saklama alanı az olan kişileri de düşünerek 700 ml süt alan kutu tasarlamışlar.

Süt kutularının ne zaman marketlerde yerini alacağı belli değil. Tasarımcılardan Danilo Saito ürünü web sitesinde yayınlıyor. Süreç ve gelişmelerden haberdar olmak için aşağıdaki linkten Danilo’nun web sitesini takip edebilirsiniz.

Sizin de aklınıza geri dönüşüm ile ilgili yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: danilosaito.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Alışveriş için biyobozunur kağıt sırt çantası[/quote_box_center]