Gıda Alerjisi Olanlar İçin Restoran Yemeklerini Test Eden Cihaz

Ally, gıda alerjisi olanlara yemeklerinin alerjen malzemeler içerip içermediğini kontrol etmeleri için basit bir çözüm sunuyor.

0
818
Besin alerjisi olanlar için restoran yemeklerini test eden cihaz
Besin alerjisi olanlar için restoran yemeklerini test eden cihaz

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye’de herhangi bir besin alerjisine sahip olanlar toplumun %2’sini oluşturmaktadır. Çocuklarda bu oran %2 ila %8 arasında değişmektedir. Gıda alerjisi olan bireyler dışarıda yemek yemek istediklerinde bu büyük bir soruna dönüşebilmektedir çünkü yemeklerinin alerjiye neden olacak herhangi bir besin malzemesi içermemesine dikkat etmeleri gerekmektedir. Restoran tarafından yemeğin alerjen besin maddelerinden herhangi birini içermediği söylense de, kalabalık bir restoranda yemeğin alerjiye neden olacak malzemeler ile temas etmiş olma olasılığı her zaman vardır. Bu korkulara son vermek adına, Brunel Üniversitesi’nden mezun endüstri mühendisi Imogen Adams, Ally adını verdiği cep boy bir alerjen test cihazı geliştirdi.

Yemeğin alerjen malzeme içerip içermediğini kontrol etme amacıyla tasarlanan Ally, gıda alerjisi olanlara pratik bir çözüm sunuyor. Garson sipariş edilen yemekle masaya geldiğinde, kullanıcı yemeğinden bir parça örnek alarak suyla karıştırıp alerjen test cihazı Ally’nin içine yerleştiriyor. Ardından kişi, yiyeceğinin alerjen madde içerip içermediğini test etmek için küçük bir test şeridi cihazın bölmesine yerleştiriliyor. Test şeridi sonuca göre renk değiştirerek 10 saniye içinde sonucu gösterebiliyor. Şerit ne kadar farklı bir renk alırsa, yiyecekteki alerjen miktarı o kadar çok demek.

Kullanıcı sonucu öğrenmek için test çubuğu yerine akıllı telefon uygulamasını da kullanabiliyor. Telefon uygulamasıyla da sonuç 10 saniye içinde çıkıyor fakat uygulama sonuçları, “Gıda Güvenli” ya da “Gıda Güvenli Değil” olarak telefon ekranında görsel olarak daha net gösteriyor. Eğer kullanıcı testin pozitif ya da negatif sonucunu görmek için telefonunu cebinden çıkarmak istemezse uygulama titreşimle de test sonucunu bildirebiliyor.

Besin alerjisi olanlar için restoran yemeklerini test eden cihaz

PSFK’nın haberine göre Adams’ın geliştirdiği prototip, şu an sadece laktoz kalıntılarını test edebiliyor. İleriki modelleri, kabuklu yemişleri, buğdayı, deniz ürünlerini ve etleri test edebilecek kapasitede olacak. Daha önce sitemizde besin alerjisi olanlar için yiyecekleri test eden cihaz Nima’yı paylaşmıştık. Ally’nin farkı ise daha bütçeye uygun olması, taşımasının daha kolay olması ve akıllı telefon uygulamasına sahip olması. 30 Pound civarında satışa sunulması planlanan Ally’nin test şeritleri ise sadece birkaç sent civarında olacak. Üstelik akıllı telefon uygulaması sayesinde kullanıcı test şeridi almak zorunda kalmayacak.

Ally üzerine çalışmalarına devam edebilmesi için, James Dyson Vakfı bu yılın başında Imogen Adams’a fon sağladı ve Adams’ın cihazı Londra Tasarım Müzesi’nde sergilenme şansı elde etti.

Besin alerjisi olan bireylerin hayatını kolaylaştıracak pratik ürünlere dair bildiğiniz başka bir girişim varsa yorumlar bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

Web sitesi: Ally