Girişim takımı kurmak isteyen girişimcilere özel startup

2013 yılında kurulan Eggup, kesişen taleplerden ve iş tekliflerinden yararlanıp yenilikçi bir çözüm üreterek girişim takımı kurmak isteyen girişimcilerin yardımına koşuyor.

0
2675
Girişim Takımı

İster yeni bir girişim olsun ister farklı bir alan; her çalışma grubunda “soft beceriler” [1] başlıca etkendir. Şimdi yeni girişim Eggup, size ideal çalışma arkadaşı ya da ortak bulma konusunda yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; iş gücünü desteklemek için personel bulma niyetinde olan startupların %65’i doğru insanı bulamıyor. 2013 yılında kurulan Eggup, kesişen taleplerden ve iş tekliflerinden yararlanıp bu soruna yenilikçi bir çözüm üreterek girişim takımı kurmak isteyen girişimcilerin yardımına koşuyor. Eggup’ın amacı; girişimcilere, profesyonel beceriler ve “soft becerilere” sahip kişilerle irtibata geçebilecekleri ve birlikte çalılabilecekleri yeni kaynaklar yaratmak.

Yeni iş fikrinin mimarı Cristian De Mitri: “İşte bu yüzden bir şirket kurarak pazara açılmak isteyen bir çalışma grubunun uyumluluk seviyesi güçlü baskılar ve engellere maruz kalıyor ve mesleki beceriler açısından iyi yapılandırılmış bir ekip yeterli gelmiyor.” diyerek Eggup girişiminin önemini kendi sözleriyle anlatıyor. Potansiyel yatırımcılar ile temas, sıkı programlara uyum sağlamak ve hatta “Startup Yarışmalarına” katılmak çılgınca birbiri ardına geliyor. “Tüm bunlarla başa çıkmak için doğru niteliklere sahip farklı ekip üyeleri yeterli değildir. Aynı zamanda karakterin uyumluluğu gerekir ve beraber verimli çalışmayı bilmek gerekir. Eggup bu bireysel profillerin bileşenlerini değerlendirmek ve bir parçası olabileceği ekiple bağlantıya geçirmek niyetindedir.” diye ekliyor De Mitri.

Bu projenin anahtar noktası, bir ekibin yeterliliğini ve yetersizliğini önceden keşfetmek ve ikinci olarak da eğer gerekliyse bu dengesizliği en kısa sürede gidermek. Üstelik bu sayede projenin ortakları ve potansiyel yatırımcıları, proje potansiyelinin ve somut sonuçlar elde etmek için gereken insan kapasitesinin de farkına vararak projenin kalitesi hakkında bir ön bilgiye de sahip olabilecekler.

Peki bunun için referans alınan bilimsel model ve dolayısıyla kişilik tespiti için kullanılan pisikometrik testler nelerdir, bunlara bir göz atalım: Eggup Big Five adında bir bilimsel model kullanıyor. Eggup’ın algoritması, başarılı bir ekipte olması gereken 5 “kişilik özelliği” analizinden oluşan, bir dizi psikometrik bilimsel araştırmadan oluşuyor. Tabi ki bu algoritmanın ayrıntısı şirkete bir rekabet avantajı vermek hem de zaman ve metodoloji açısından ve muhtemel rakipler dolayısıyla gizli tutuluyor. Eggup hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isterseniz yukarıda projeyi kısaca anlatan bir video bulabilirsiniz.

Sizin de aklınıza yeni girişimleri destekleyecek yeni iş fikirleri var mı?

[1] Soft Beceriler (Soft Skills): Liderlik, kişilik özellikleri, iletişim gibi genel becerilerdir.