John Sjölund’dan Girişimcilere Bilge Sözler

0
1467
John Sjölund'dan Girişimcilere Bilge Sözler

John Sjölund'dan Girişimcilere Bilge Sözler

Bugüne kadar bir çok yeni iş fikriyle karşınıza çıktık. Bu yeni iş fikirlerini paylaşırken, girişimcilerin başarı hikayelerini merak eden bir kitlenin olduğunu da düşündük. Ve siz değerli okuyucularımız için localhost/wp üzerinde yer alan girişimlerin hikayelerini –Girişimcilere Bilge Sözler başlığı altında paylaşmaya karar verdik. Bu doğrultuda, diyabet hastalarının unutkanlığına çare olan Timesulin adlı cihazın yaratıcısı John Sjölund’un Springwise ile yaptığı röportajın çevirisini sizlere sunuyoruz.

Diyabet hastaları için unutkanlığa son veren girişim

Timesulin fikri nasıl ortaya çıktı?

3 yaşından beri 1. tip diyabetle yaşıyorum. Diyabet beni  çok fazla şeker tüketmek dışında herhangi bir şeyden uzak tutmuyor.  Tabiki psikolojik olarak herhangi bir rahatsızlığın kandaki şekerle alakalı olup olmadığını sorgular hale geliyorsunuz, o ayrı bir durum.  Şeker hastalığı olan bir insan yılda ortalama 1500 iğne (günde 4) yaptırmak durumunda.  Bu iğneler can yakmıyor fakat rutin bir iş olduğu için zamanla iğne yapıp yapmadığınızdan şüphe duymaya başlıyorsunuz. Aslında bu  evden çıktığınızda  “kapıyı kilitledim mi?” – “ocağın altını kapattım mı?” sorularının sorulması durumuna benziyor.

2010 yılında iki defa iğnemi yapıp yapmadığımdan emin değildim. Bunun gibi önemli bir konu hakkında şüphe duymak biraz ürkütücü.  Çok tehlikeli sonuçlara yol açabilecek ve ölüme bile neden olabilecek bir durum. O gün artık kendi kendime “yeter” dedim ve içinde mühendislerin olduğu bir takım kurdum. Hayatı hem kendim hem de tüm dünyada bu sorunu yaşayan 366 milyon insan için daha kolay hale nasıl getirebilirim sorusuyla yola çıkarak basit ve kullanışlı bir çözüm için çalışmalara başladım.

Herhangi bir çalışma gününden bahsedebilir misin ?

Sabahları erken kalkmasını seven bir insan değilim, bu yüzden erken kalkmak benim için biraz zor oluyor. Her sabah uyanabilmek için alarmı en az 5 defa ertelerim. En sonunda kalktığımda ilk iş olarak e-maillerimi kontrol ederim, acil cevaplamam gereken bir posta aldım mı diye. Sonra sabah haberlerini izlerken kahvaltımı yapar ve kahvemi içerim. İşyerine giderken genelde telekonferans görüşmeleri yapıyorum. Şanslıyım ki ofisimiz oturduğum yere yalnızca 5 dakika yürüme mesafesinde (Girişimci olmanın avantajlarından biri de ofisinizi istediğiniz yerde tutabilmeniz).

Gündüzleri takım arkadaşlarım ve müşterilerle yaptığım toplantılarla geçiyor.  Stockholm ve Londra’da olmak üzere iki ofisimiz olduğundan bütün görüşmelerimizi Skype üzerinden gerçekleştiriyoruz.  Saat 17 gibi toplantılar ve e-mail gönderimleri yavaşlıyor ve benim için gerçek iş başlıyor. Benim için günün en verimli zamanı 17-21 saatleri arası. Genelde uzun süreli planlarımı bu saatlerde yapıyorum. Saat 19 gibi ofisi terkediyorum. Fakat ürünlerimiz 40’tan fazla ülkede satıldığı için iş yerinde olmadığım zamanlarda bile telefonla tüm gelişmeleri takip ediyorum.

Çalışmadığınız zamanlarda yorgunluğunuzu nasıl atıyorsunuz?

Genellikle egzersiz yaparak geçiriyorum. Bu yıl Stockholm Traithlon’a (Koşu+Yüzme, Bisiklet+Koşu) hazırlanıyorum. Ayrıca karımı ikna edebilirsem Half Iron Man Traithlon’a (3,86 km yüzme + 180 km bisiklet sürme + 42 Km koşu) katılmak istiyorum, bunun için fazladan egzersiz yapmam gerekecek. Göreceğiz…

Bunun dışında belgesel izlemeyi çok seviyorum, internetten ne bulursam okumaya çalışıyorum. Ayrıca Zite  isimli uygulamada  çok vakit geçiriyorum.

Başarılı bir girişimci olmanın sırrı nedir?

Bence girişimciliğin en önemli iki özelliği; belirsizlikleri kontrol edebilme ve sorunlarla en etkili biçimde baş edebilme yeteneği olmalıdır. Bunun dışında bana her zaman tavsiye edilen ve doğru olduğuna inandığım bir kıstas var: Başlanılan bir işi bitirmek için tahmin edilenden daha fazla zaman ve para harcanır, başarı için bunları göze almak gerekir.

İşiniz ile alakalı en çok neye sinirleniyorsunuz?

En büyük hayal kırıklığım iletişimden kaynaklı sorunlar: Özellikle anadil dışında bir dil kullanmak gibi. Kısa zamanda, anadilde iletişim kurmanın ne kadar önemli olduğunu anladım. Bu yüzden tüm görüşmelerimde mutlaka bana yardımcı olması için o bölgenin anadilini konuşan birini yanımda bulundururum. 18 ay gibi kısa bir zamanda fikrimiz 40 ülkeye ulaştı.  İşe başlarken kırdığım ve üzdüğüm insanlar olduğunu fark ettim, doğru ekibi kurmak ve benimle beraber hareket edebilecek insanlara ulaşmak biraz zaman aldı.

Sizin için en büyük motivasyon nedir?

İnsanların hayatını değiştiren çok güzel bir iş yapıyoruz. İnsanlığa faydalı olan bir girişimci olmak ve özellikle kronik rahatsızlığa mahkum olan insanlara yardımcı olabilmek beni gerçekten çok mutlu ediyor. Her gün Timesulin kullanıcılarından gelen mektuplar alıyoruz. Timesulin’in hayatlarını nasıl kolaylaştırdığından bahsediyorlar, bence bu paha biçilemez bir motivasyon.

Yeniden başlasaydınız neyi farklı yapardınız?

Bu işe başlarken çok tecrübesizdim, herkesin benim gibi düşüneceğini, aynı istek ve arzuyla işe sarılacağını düşünüyordum; ama öyle değilmiş. Eğer bu işe yeniden başlasaydım etrafımdaki insanları daha bir özenle seçerdim.

Timesulin’i 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz ve bu hedefe ulaşmak için neler yapacaksınız?

Umarım Timesulin 5 yıl sonra bugün olduğu gibi aynı basit teknoloji ile insanların hayatını kolaylaştırmaya devam edecek. Bundan sonraki aşama pazar ağımızı genişletip daha fazla kişiye ulaşmak olacak.

Eğer Timesulin’de çalışmıyor olsaydınız şu anda ne yapıyor olurdunuz?

Eğitimimi dijital pazarlama üzerine yaptım. Bu işi yapmasaydım muhtemelen şu anda web sitelerinin CRO (conversation rate optimization) işlerini yapıyor olurdum.

Girişimcilere tavsiye etmek istediğiniz son bir şeyler var mı?

Elde ettiğiniz bilgileri stratejinizle birleştirin ve karar alma sürecinde mutlaka bu bilgilerinden istifade edin. Bütün işlerinizi basit ve anlaşılır yapın, karmaşadan uzak durun. Biz CRM (müşterilerin satın alma davranışı) için salesforce.com ve müşteri desteği için ise Desk.com kullandık. Basit senaryolarla neler yapabileceğimizi planladık. En önemli tavsiyem ise: DAHA AZ PLAN – DAHA ÇOK İŞ YAPIN.

Bana ulaşmak isteyenler Twitter üzerinden @johnjolund ve @timesulin bağlantısını kullanabilir.

Springwise – Röportaj Çevirisidir