Girişimci olarak her birimiz farklı ve benzersiz özelliklere sahibiz. Hepimizin paylaştığı ortak unsur ise girişimlerimizle hayatımızda ve işimizde özgürlükler yaratma arzusu. İstediğimiz hayatları yaşamak için işletme kurmak için fırsatların olgun olduğu bir zamanda yaşıyoruz. Yine de bu yazıyı okuyan girişimcilerden iş ve kişisel hayatlarında ilerleme kaydedememiş olanlarınız vardır. Hayatta ve işinizde ilerleme kaydetmek için neler yapacağınızı kestiremiyor olabilirsiniz. Buradaki zayıf halka girişimci profilinizden kaynaklanıyor olabilir. Bir girişimci olarak motivasyonunuzu anlamak, hayatta belirlediğiniz başarının mihenk taşını elde etmek ve işinizi büyütmek için anahtar olabilir.

Entrepreneur yazarı Kimanzi Constable’ göre işte girişimcinin 5 hali; hangisinin size uyduğunu veya hangi tip girişimci olmak istediğiniz hakkında kendinize karşı dürüst olun.

1. Şüpheci Girişimci

Bu tür bir girişimci diğerlerinin başarısını görür ve hemen sorgulamaya başlar. O kişinin işini inceler ve şansının döndüğü aralıkları bulmaya çalışır veya girişimcinin başarısını kalıtıma bağlar.

Belki duyduklarından belki de daha önceki deneyimlerinden başarı konusuna şüpheci yaklaşırlar ve tüm kartları oynamadan başarılı olunabileceğine inanmazlar. Başarının mümkün olabileceğini görmeyenler veya inanmayanlar, harekete geçmek için kafalarında hayal ettikleri yere asla ulaşamazlar. Oldukları yerde sıkışıp kalacaklardır çünkü şüpheci beyinleri yüzünden bahaneler üretmeye ve bunlara inanmamaya devam edeceklerdir. Bu bir girişimcinin en korkunç halidir.

2. Taklitçi Girişimci

Bu girişimci diğerlerinin başarısını görür ve onları aynen kopyalamaya çalışır. İnternet siteleri, kartvizitleri diğerinin aynısıdır. Hatta kendilerini tanıtış biçimleri bile sektördeki liderlerin karbon kopyası gibidir. Örneğin Über’in başarısından sonra dünya genelinde onu taklit eden bir dolu startup başladı.

Başarıyı rol model almakta yanlış bir şey yoktur hatta oldukça zekice bir hareket. Fakat rol model almak ile kopyalamak arasında çok ince bir çizgi vardır. Rol model almak demek başarıyı görmek ve bunu kendi işine uyarlamanın yollarını aramaktır. Eğer kopyacılık yapıyorsanız, dürüst olup bir an önce rol model almaya geri dönmenizi tavsiye ediyoruz.

3. Araştırmacı Girişimci

Araştırmacı girişimci öğrenmeye bayılır. Yeni bir iş kurmak ve büyütmek için tüm stratejilerin gelirlerini ve olası tüm senaryoları araştırır. Öğrenmek yanlış bir şey değildir ama tüm yaptığınız öğrenmek ise o zaman bir problem vardır. Araştırma harekete geçmemek için bir bahane haline gelir.

İş kurmak ve büyütmek için gerekenleri her zaman araştırmalısınız ama aynı zamanda bulduklarınızı uygulamanız da gerekiyor. Çoğu girişimci sandığından daha çok şey bilir ve birçok girişimci aşırı bilgi yüklemesinin kurbanı olur. Başarının anahtarı öğrenmek ve daha sonrasında da uygulamaktır. Uygulamasını yapmadan öğrendiğiniz stratejiler hiçbir işe yaramaz.

4. Kararlı Girişimci

Bu tür bir girişimci henüz başarıya ulaşamadı ama ulaşacak. Kararlı girişimci, girişimin değerini ve taklit etmeden de başarıya ulaşılabileceğini görür. İş kurmak ve büyütmek için ellerinden gelen her şeyi yapar.

Bir iş kurmak ve büyütmek zordur ve zaman alır ama gelişmenin mümkün olduğuna dair kanıt vardır. Başarılı olmak için yapmanız gereken tek şey zihninizi pek çok kişinin “gerçek” olarak gördüğü şeye değil sizin gerçek olarak adlandırdığınız şeye yöneltmektir. Başarılı girişimcilerin özgeçmişlerinde kararlılık yatar.

5. Başarılı Girişimci

Bu girişimci iş kurmanın ve girişimciliğin tüm evrelerini geçmiş ve başarılı olmuştur. O şimdi başarısını arttırma ve yaşamının ötesine uzanan bir miras bırakma peşindedir.

Başarılı girişimci, başarıya ulaşmasını sağlayan şeyleri çoktan keşfetmiştir. Müşterileri ile nasıl iletişim kuracağını ve mücadeleden nasıl sağ çıkılacağını çözmüştür bile. Şu an gerçek özgürlüğü yaşıyordur. Zamanın en önemli kaynak olduğunu anlayan bu girişimci onu akıllıca kullanmaktadır.

Girişimcinin hangi hali sizi daha çok yansıtıyor? Gerçeklerle yüzleşin ve değişiklik yapılması gerekiyorsa da yapın. Başarı her birimiz için farklı olacaktır ama eğer bir yerde tıkılıp kaldıysanız bunun nedeni olmak istediğiniz veya olmanız gereken girişimci olamadığınız için olabilir.

Başarı zaman alır. Bir iş kurmak hayatınızın büyük bir bölümünü alabilir ama girişimciliğin sağladığı özgürlük katlanmaya değer. Her şey hedeflerinizi belirlemek ile başlar. İşinizden beklentilerinizi ve hayatınıza ne kadar uygun olduğuna karar verin.

localhost/wp’un Entrepreneur – Kimanzi Constable çevirisidir.