Apple’a rakip: Phone X

0
1459

PHONE X PROJESİ

ABD’li Wall Street Journal’ın haberine göre Motorola mühendislerinin üzerinde çalıştığı ve şu an için Phone X olarak adlandırılan akıllı telefon 2013’te raflardaki yerini alacak. Google’ın satın almadan sonra göreve getirdiği Motorola CEO’su Dennis Woodside telefonla ilgili ayrıntıları açıklamazken verdiği bir röportajda “Varolan yaklaşımlardan farklı birşey yaratacak ekip ve teknolojiye yatırım yapıyoruz” dedi.

Motorola’nın pazar payını son dönemde kaybettiğine dikkat çeken Woodside “Ancak artık arkasında Google desteği var ve büyük işler başarabilir” diye konuştu.

GOOGLE SAMSUNG İLİŞKİSİ
Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre Google, Motorola’nın başına yazılım deneyimi yoğun ancak üretim konusunda deneyimsiz yöneticiler atadı. Bu hamleyi farklı düşünen insanların akıllı telefon pazarında devrim yapabileceğine inandığı için gerçekleştirdi.

Google’ın X Phone projesi doğrudan iPhone’u hedef alıyor. Buna rağmen bazı uzmanlar Google’ın işletim sistemi Android’i kullanan Samsung ile internet devinin proje yüzünden ilişkilerinin bozulabileceğine inanıyor. Android kullanan akıllı telefon markaları arasında Samsung yüzde 40.3 ile en büyük pazar payına sahip. Motorola’nın buradaki pazar payı ise 2012’de yüzde 4’e düştü. Bunun yanında Samsung akıllı telefonları içinde Google hizmetleri yüklenmiş şekilde tüketicinin eline geçiyor.

X Phone projesi Google’ın en büyük akıllı cihaz ortağı Koreli Samsung ile ilişkisini bozabilir. Buna rağmen Google CEO’su Larry Page’in Motorola çalışanlarına ‘Samsung kadar büyümek için büyük düşünüp çok arzulamanız gerekiyor” ifadelerini iletip yüksek bir pazarlama bütçesi sözü vermesi firmanın konuyla ilgili hırsını ortaya koyuyor.

Kaynak: Habertürk