Google 1 Nisan Şaka Günü’nü en iyi değerlendiren firmalardan biri. Bu şakalar için fazla mesai harcadığı belli olan Google her sene gönlümüzü yeni ürünleriyle fethediyor. Videolarını o kadar ciddi hazırlıyor ki kolayca bu yeni iş fikri şakalarına kanabilirsiniz. 2015 yılının şakası Smartbox’a yazımızın sonunda değineceğiz ama önce isterseniz Google’ın geçmiş yıllardaki en iyi 1 Nisan şakası inovatif ürünlerine değinelim.

1. Gmail Motion (2011)

Google’ın servisi Gmail’in bu yeni iş fikri maillerinizi vücut hareketlerinizle kontrol etmenizi sağlıyor. Gmail Motion kendi patentli mekânsal izleme teknolojisinden faydalanarak hareketlerinizi algılamak ve onları anlamlı komut ve karakterlere çevirmek için bilgisayarınızın kamerasını kullanır. Gmail bunun için örnek jestleri gösteren kullanım kılavuzu bile hazırlamış. Bizi oldukça güldüren bu uygulama keşke gerçek olsa dedirtiyor.

2. Google Fiber to the Pole (2013)

Biliyorsunuz Google Amerika’nın Kansan ve Austin şehirlerinde evlere saniyede 1.000 mb hıza ulaşan ucuz internet hizmeti sunmaya başladı. Bu nimetten insanlar sokakta da yararlansın hem de evlerinden dışarı çıkıp sosyalleşebilsin diye düşünen Google, mahallelerde elektrik direklerine insanların hızlı internete ihtiyacı olduğu her an Ethernet kablolarıyla bağlanabileceği Google Fiber kutuları kurmaya başladığını açıkladı. Valla ne diyelim Google, videonun yayınlanma tarihine bakmasak inanacaktık. Bunun şaka olarak kalmaması gereken bir inovasyon oldğunu düşünüyoruz. Tabi ki önce bu hizmeti Türkiye’ye getirerek bizi internete bir çuval para dökmekten de kurtarırsan çok seviniriz.

3. Google Maps 8-bit for NES (2012)

NES oyun konsolunu özleyen var mı? Peki Google Maps deneyimini oyun kasedi ile yaşamaya ne dersiniz? Google Maps’in bu yeni fikri sayesinde oyun konsolunuza Google Maps kasedi yerleştirerek gitmek istediğiniz yeri kolayca bulabilirsiniz, böylece biraz nostalji de yaşamış olursunuz. Kaset düzgün çalışmazsa çıkarın ve kartuş giriş kısmına üfledikten sonra geri takın, böyle biraz daha idare eder.

4. Google Nose (2013)

Google Nose bizim en çok güldüğümüz inovatif ürünlerden biri oldu. Teknoloji artık o kadar gelişti ki, böyle hizmet veren bir uygulamanın olması hiç de garip gelmiyor. Tanıtım videosu çok ciddi ve kapsamlı hazırlanmış, 2013’e bu şakaya inanan binlerce kişi olduğuna iddiaya girebiliriz. Google Nose bütün her şeyin kokusunu algılayabilen ve yayabilen bir uygulama. Bu uygulama ile başarının kokusunu bile algılayabilirsiniz.

5. Gmail Tap (2012)

Telefon ekranımızdaki bütün o harflerle baş etmesi bazen aşırı sinir bozucu olabiliyor. B harfine basmak isterken N harfine basıyoruz filan. Bunun daha basit bir yolu yok mu? İşte Gmail bunu düşünmüş ve mobil uygulamasında mors alfabesini kullanmaya karar vermiş. Sadece klavyede sadece iki karakter var; nokta ve tire. Böylece artık o boğucu harf yığınından kurtulabilirsiniz. Çok yaşa Morse!

6. Google Autocomplete (2012)

Siz hiç Google aramalarda “Bunu mu demek istediniz?” yazanın bir insan olduğunu düşündünüz mü? Peki ya arama yaptığınız o anda cümlenizi tamamlayanın bir insan olduğunu? Evet, meğer Google yeni iş alanları yaratma konusunda lidermiş. Önce bir kişi ile başladığı bu uygulamaya 2012’de daha fazla istihtam sağlamaya karar verip müşteri deneyimini geliştirmek istemiş. Autocomplete işinin ayrıntılarını aşağıdaki videodan öğrenebilirsiniz.

7. Gmail Blue (2013)

“Ben bunu nasıl daha önce düşünemedim!” diyeceğiniz bir inovatif fikir Gmail’den geliyor. Mavi posta kutusu! Her şey mavi, her şey! Farklı renkleri de deneyen Gmail posta kutusuna en iyi mavi rengin uyduğuna karar vermiş. Fazla söze gerek yok, tanıtım videosu aşağıda.

8. Levity Algorithm (2013)

Etkili takım çalışması başarının anahtarlarından biridir. Bunun farkında olan Google da Levity Algorithm adında çok yenilikçi bir uygulama sundu. Toplantılarınızı düzenleyen, e-maillerinizi daha etkin hale getiren bu uygulama kısacası sizin için düşünerek etkinliğinizi arttırıyor. The Walking Dead’in Glenn’i görmeyeli Google’ın ürün sorumlusu olmuş. Alemsin Google!

9. YouTube (2013)

2006 yılında YouTube’u satın alan Google 1 Nisan şakalarına Youtube’u da dahil etmeyi unutmamış. 2013 yılında YouTube, internetteki en iyi videoyu seçmek üzere başlatılan bir yarışma olduğunu açıkladı. 1 Nisan 2013’te sitenin kapanacağını ve kurduğu bir ekip ile yayınlanmış en iyi videoyu seçeceğini yine bir video ile duyurdu ve insanlara o günün akşamına kadar son videolarını yayınlaması için çağrıda bulundu. Başlı başına en inovatif girişimlerden olan YouTube meğer internetteki en iyi videoyu seçmek için düzenlenmiş bir yarışmaymış. O tarihin bizce en büyük geyiği olan bu açıklama ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

10. Smartbox (2015)

Gelelim bu yılın Google ürünü Inbox 1 Nisan şakasına. Bugünün ve geleceğin fiziksel ve elektronik posta kutusu hakkında sevdiğiniz her şeyi birleştiren akıllı posta kutusu Smartbox. Bu inovatif fikir fiziksel posta kutusunu geliştirerek posta kutunuzu mobil uygulama ile bağlıyor böylece posta geldiği anda uygulama sizi haberdar ediyor. Alışkanlıklarınıza da özen gösteren bu posta kutusu içindeki postaları da kategorilere göre düzenliyor, hatta gereksiz postaları posta kutunuzdan uzak tutuyor. Yani elektronik posta da sevdiğiniz her özellik fiziksel posta kutunuza kazandırılmış. Hanımlar, Beyler, postalarınızı özgürleştirmenin zamanı geldi! Inbox’ı indirmek için 2 Nisan’a kadar zamanınız var. Google’un Inbox için düzenlediği bu Growthacking yöntemi hepimize örnek olacak cinsten.