Görevini kötüye kullanan polisleri bildiren uygulama

0
1413
Görevini kötüye kullanan polisler

Görevini kötüye kullanan polisler

Stop & Frisk Watch isimli kar amacı gütmeyen sosyal inovasyon sayesinde görevini kötüye kullanan polisler; vatandaşlar tarafından kaydedilip, uygulama ile ilgili kurumlara bildiriliyor.

New York İnsan Hakları Birliği (NYCLU) direktörü Donna Lieberman’a göre New York Polis Departmanı’nın verileri doğrultusunda her yıl çok sayıda insan sadece Siyah veya Latin olduğu için polisler tarafından durdurulup aranıyor. Hiç suç işlememiş bir kişi sırf ırkı yüzünden bazı ırkçı polisler tarafından hakarete uğrayıp, küçük düşürülüyor ve hatta orantısız güce maruz kalıyor.

Şimdiye kadar duyarlı vatandaşların başvurularını ve haksızlığa uğrayan kişilerin şikayetlerini gerekli yerlere ileten NYCLU, görevini suistimal eden polislerin vatandaşlar tarafından anlık kaydedilip şikayet edilmesine olanak sağlayan bir uygulama geliştirdi. Duyarlı vatandaşlar haksızlık anını cep telefonları ile kaydedip uygulama üzerinden formu doldurarak NYCLU‘a yolluyor. Birlik tarafından kaydedilen şikayet incelendikten sonra gerekli bulunduğu takdirde kaydı yapan kişi tanık olarak çağrılabiliyor.

İnsan haklarına riayet etmeyen polisleri ortaya çıkarmak için kolaylık sağlayan Stop & Frisk Watch isimli uygulama ile New York sakinleri artık haklarının farkında. Sosyal hayatı kolaylaştırmak için başka ne gibi inovasyonlar bulunabilir?

Web sitesiwww.nyclu.org