Görme Engelliler İçin Braille Akıllı Saat

Görme engelliler için Braille akıllı saat Dot, akıllı telefondan gelen gerçek zamanlı bildirimleri ve mesajları Braille karakterlere çeviriyor.

0
551
Görme engelliler için braille akıllı saat

Daha önce sitemizde görme engellilere yönelik bir güzel girişim olan Blitlab’in haberini paylaşmıştık. Dokunmatik Braille tablet Blitlab, görme engelliler için metni Braille alfabesine çeviriyordu. Şimdi ise görme engelliler için yeni bir girişim olan Braille akıllı saat Dot geliştirildi. Akıllı saat Dot, akıllı telefondan gelen gerçek zamanlı bildirimleri ve mesajları Braille karakterlerine çeviriyor.

Dijital bir e-okuyucu görevi gören akıllı saat Dot, kullanıcının telefonu ile bağlantı kurarak ekranında telefon mesajlarını kabartma Braille karakterleri olarak gösteriyor. Yalnız akıllı saatin şöyle bir sorunu var; ekranında aynı anda sadece 4 harf gösterebiliyor. Ayarlanabilen değişim süresiyle bir sonraki 4 harfe hızla geçebiliyor olsanız da hece hece uzun metinleri veya e-kitapları okumayı bırakın kısa mesajları bile okumak kullanıcı deneyimi açısından oldukça rahatsız edici. Bu yüzden de bu akıllı saati sadece zamanı öğrenmek için kullanmak daha mantıklı gözüküyor. Şu an piyasada olan Braille radyal saatler oldukça kullanışsız ve akıllı saatler de saati yüksek sesle okuduğu için bazı ortamlarda uygunsuz kaçabiliyor. Bu yüzden de Dot hala iyi bir tercih gibi gözüküyor.

Braille akıllı saat Dot 300 USD’den az fiyatı ile ortalama bir e-okuyucudan daha ucuz fakat e-okuyucular bir seferde 12 karakterden 40 karaktere kadar gösterebiliyor, bunu da göz önünde bulundurmak lazım. Görme engelliler için tasarlanan bu akıllı saatin Aralık ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sizin de aklınıza engelli insanlar için yeni bir girişim geliyor mu?

Web sitesi: fingerson.strikingly.com