Görme Engelliler İçin Metni Braille Alfabesine Çeviren Tablet

Dokunmatik Braille tablet Blitlab, akışkan madde teknolojisi kullanarak görme engelliler için metni Braille alfabesine çeviriyor.

0
833

190 yıl önce Fransız Louis Braille, görme engellilere parmakları aracılığı ile görme yetisi verdi ve Braille alfabesini icat etti. Braille alfabesi o zamandan bu yana 150 milyon görme engelli insanın okuryazarlığının başlıca gereci oldu. Maalesef dokunmatik ekranlar görme engelli insanları teknolojinin ve hayatın gerisinde bıraktı. Şu anki yardımcı cihazlar maalesef maliyeti nedeniyle kısıtlı ve çok pahalı.  Avusturyalı Blitlab şirketi akıllı akışkan maddeler kullanarak görme engelliler için metni Braille alfabesine çeviren tablet tasarladı. Akışkan madde teknolojisi kullanarak metne göre beliren kabarcıklar sayesinde, Bitlab hiçbir mekanik unsur gerektirmeyen Braille Perkins Klavyesi aracılığı ile görme engelli insanların bilgisayarda okumasını ve yazmasını sağlıyor. Ayrıca, PDF, TXT, Doc ve diğer formattaki metinleri de Braille alfabesine çevirebiliyor. Cihazın USB bellek ve hafıza kartı girişi de bulunuyor böylece e-kitap ya da diğer materyaller okunabiliyor. Bluetooth özelliği sayesinde kullanıcılar diğer kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak mesajlaşabiliyor. Görme engellilere internet okuryazarlığı kazandıracak pek çok özelliğinin yanısıra GPS navigasyon sistemi de bulunuyor ve kişileri gidecekleri yere kadar rehberlik yapabiliyor.

Henüz piyasada olmayan ürünü, gelecek finansal ve geliştirici katkıları sayesinde 2016 Eylül ayında piyasaya çıkarmayı amaçlıyorlar. Yukarıdaki videoyu izleyerek daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Görme engelliler için önemli bir gelişme olacak bu yeni girişim gibi sizin de engelli vatandaşlarımızı yüksek teknoloji hayatımıza biraz daha dahil edebilecek yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: blitab.com