Güneş Enerjisi İle Çalışan Doğa Dostu Trafik Levhası

Avustralya’nın Yol ve Denizcilik Hizmetleri , Sidney yollarına güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu trafik levhaları yerleştirmeye başladı.

0
819
Güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu trafik levhası

Yeşil enerji kullanımına yönelik yeni iş fikirlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Daha önce sitemizde bu konuda örnek Caltech’in güneş enerjisi ile çalışan tuvaleti, tuzlu su ile çalışan lamba SALt, güneş enerjisi üreten pencere Current Window gibi bir dizi doğa dostu yeni iş fikri haberi paylaştık. Son olarak Avustralya’nın Yol ve Denizcilik Hizmetleri, Sidney yollarına güneş enerjisi ile çalışan doğa dostu trafik levhaları kurmaya başladı. Güneş enerjisi ile çalışan kağıt trafik levhasının LCD muadillerine göre yüzde 99 daha az enerji tükettiği biliniyor.

Nesnelerin interneti teknolojisi ile merkeze kablosuz bağlı olan bu doğa dostu trafik levhaları değişen yol durumları hakkında sürücüleri bilgilendiriyor. Bu trafik levhaları güneş enerjisi ile çalıştığı için %100 sürdürülebilir enerji elde ediyor ve elektrik kesintilerinden etkilenmiyor. Sadece, yeni bilgileri almak için geliştirici şirket Visionect’in yazılımına 3G bağlanması gerektiği için bu önceden planlanan bağlantı zamanlarında küçük bir miktar elektrik tüketiyor. Trafik levhaları parlak ışıkta da belirgin olacak şekilde tasarlanmış, bunun için de e-kitap ve akıllı saatlerde kullanılan e-mürekkep teknolojisini kullanıyor. Işığın azalması durumunda aktif hale gelen ön panel aydınlatması yol levhalarını gece de okunabilir hale getiriyor. Avustralya’da diğer şehirlerde de bu doğa dostu trafik levhalarının kullanılması an meselesi gözüküyor. Umarız yeşil enerji kullanımına yönelik girişimler aynı hızla artmaya devam eder.

Peki sizin aklınızda doğa dostu yeşil enerji kullanımına yönelik yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: visionect.com