Güneş Enerjisi İle Çalışan Tuvalet

Atık suların arıtılması için güneş enerjisi ile çalışan elektrokimyasal reaktör kullanan Caltech’in tuvaleti, bir sorun ile karşılaşırsa operatöre haber veriyor.

0
767
Güneş enerjisi ile çalışan tuvalet

Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yaklaşık 4,5 milyon insan sağlık hizmetlerine erişim sağlayamıyor ve bu nedenle artan bulaşıcı ölümcül hastalıklar nedeniyle bir yılda milyonlarca insan hayatını kaybediyor. Springwise’ın haberine göre; Caltech (California Institute of Technology) güneş enerjisi ile çalışan tuvalet tasarladı ve bu şekilde bu duruma bir çözüm üretebilir.

Geçtiğimiz günlerde Vodafone Wireless Innovation Project startup yarışmasında birincilik ödülü alarak 300.000 USD fon elde eden bu toplum yararına yeni startup, 2012 yılına Gates Foundation’ın Reinvent the Toilet Challenge yarışmasından fon kazanmıştı ve o zamandan bu zamana geliştiriliyor. Caltech’in sağlık ünitesi oldukça umut vadediyor çünkü basit bir bakım sisteminden oluşuyor ve tuvalet arızalandığında bu basit sistemin tamiri vasıflı mühendislerin tamirini gerektirecek kadar karmaşık değil. Michael Hoffman liderliğindeki ekip, bakım sorununa çözüm bulmanın yanı sıra, kendi bakımını kendisi yapacak bir sağlık ünitesi tasarlamayı da amaçlamışlar. Caltech’in tuvaleti, atık suların arıtılması için güneş enerjisi ile çalışan elektrokimyasal reaktör kullanıyor ve insan atıklarını imha etmek için ekonomik ve güvenli bir yol sunuyor. Tuvaletin içinde sistem parçalarının durumunu izleyen sensörler bulunuyor. Mobil bakım uygulamasına bağlı olan bu sensörler, su netliği, basınç, voltaj ve sızıntıları gözlemliyor ve otomatik olarak sorunun resmini operatörün cep telefonuna göndererek onu uyarıyor. Tuvalette bir sorun çıktığında, arıtma sisteminin üzerinde bulunan video ekranındaki görsel talimatlar adım adım yapılarak, herhangi bir eğitim ya da bilgi gerektirmeden herkes tarafından tamir edilebiliyor.

Eğer bakımının nasıl yapılacağına dair bir planınız yoksa gelişmekte olan ülkeler için süslü yeni teknolojiler geliştirmenin hiçbir anlamı yok. İşte bu yüzden Caltech’in startupı bu tuvaletler büyük bir önem arz ediyor.

Sizin de aklınıza gelişmekte olan ülkelerde topluma yarar sağlayacak startup fikirleri geliyor mu?

Web sitesi: caltech.edu

[quote_box_center]Benzer girişim: Tuzlu su ile çalışan lamba[/quote_box_center]