Güneş Enerjisi ile Şarj Olan Elektrikli Bisiklet

Doğa dostu olan elektrikli bisiklet Solar Bike, jantlarında bulunan güneş enerjsi panelleri ile şarj oluyor ve şarjı 70 km dayanıyor.

0
862

Güneş enerjisi ile şarj olan elektrikli bisiklet Solar Bike, diğer bisikletlere benzer olarak tasarlanmış. Klasik bisiklet tasarımından onu ayıracak tek farklı özelliği, jant bölgesinde güneş enerjisi panelleri bulunuyor. Paneller bisiklet hareket halinde olsun olmasın güneş enerjisini emerek bisikletin bataryasını şarj ediyor.  PSFK’nın haberine göre elektrikli bisikletin motor gücü 25 km/h ile 50 km/h arası değişiyor. Yani piyasadaki diğer bisikletlerden biraz daha hızlı gidiyor. Şarjı 70 km kadar dayanıyor fakat bu değer arazi ve hıza göre, sürüş sırasında pedal çevirme desteğine göre değişebiliyor. Diğer taraftan bataryanın şarj olması diğer bisikletlere göre daha uzun sürüyor. Gelişmiş gölge optimize hücrelerine rağmen, uygun güneş ışığı koşullarındaki enerji değerine göre, bir günde sadece 25 km gidecek kadar şarj olabiliyor.

Bu elektrikli bisiklet yüzde 100 temiz ve yenilenebilir enerji kullanıyor ve enerji güç şebekesine takarak şarj edilen bisikletler gibi küçük de olsa karbondioksit salınımına neden olmuyor. Güneş enerjisi ile çalışan Solar Bike’ın iskeleti hem şehir içi kullanım hem de zorlu dağ koşullarında kullanıma uygun tasarlanmış, sadece çekiş ve sürtünme durumuna en iyi şekilde ayarlamak için lastikleri değiştirmek gerekiyor. Güvenli görünürlük için Solar Bike’ta LED ışıklar da bulunuyor.

Elektrikli bisiklet Solar Bike, piyasaya çıkan güneş enerjisi ile şarj olan ilk bisiklet değil fakat fişe takmadan şarj olabilen ilk e-bisiklet. Karbon ayak izini azaltmaya adamış ve bunu tümüyle destekleyen bir bisiklet arayanlar için Solar Bike doğru bir seçenek diyebiliriz.

Solar Bike’ın sitesinde tasarımına dair bazı detaylar ve açıklamalar bulunuyor fakat sitesinde henüz üretiminin ne aşama olduğunu veya nereden satın alınabileceğine dair bir bilgi bulunmuyor. Güneş enerjisi ile şarj olan elektrikli bisiklet hakkında ayrıntılı bilgi için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Sizin de aklınızda doğa dostu yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: solar-bike.weebly.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Arabadan geri dönüşümlü bisiklet[/quote_box_center]