Güneş Enerjisi Üreten Pencere

Renkli camlardan üretilen pencere Current Window, güneş ışınlarını emiyor ve küçük bir cihazı şarj edebilecek kadar enerji üretiyor.

0
973
Güneş enerjisi üreten pencere Current Window

Güneş panelleri doğa dostu bir enerji üretmek için mükemmel bir çözüm fakat güneş panellerinden faydalanmak göründüğü kadar kolay olmayabiliyor. Springwise’ın haberine göre; kullanımı kolaylaştırmak adına Hollandalı tasarımcı Marjan van Aubel güneş enerjisi üreten vitray pencere tasarladı. Renkli camlardan üretilen Current Window adındaki pencere, direk ya da yayılmış güneş ışınlarını emerek, küçük bir elektronik cihazı şarj edebilecek kadar enerji üretiyor.

Current Window’un cam parçaları boya ile duyarlılaştırılmış güneş enerjisi hücrelerinden oluşuyor ve bu hücreler elektrik akımı oluşturmak için camın renk özelliklerini kullanıyorlar. Güneş enerjisi üreten pencere altındaki çıkıntıya entegre USB portu ile geliyor, böylece kullanıcı şarj etmek istediği cihazını direk olarak pencereye bağlayabiliyor. Daha geniş bir yüzey daha çok enerji üreteceği için, Aubel tasarımının kütüphane ve okul gibi komu binalarına da uygulanabileceğini düşünüyor. Bu tür geniş yüzeylere sahip alanlarda bu pencere sayesinde büyük miktarda sürdürülebilir enerji elde edilebilir. Current Table’ın da yaratıcısı olan Aubel, önceki tasarımı masada da güneş enerjisini emen cam kullanmıştı.

Sizin de aklınıza sürdürülebilir enerji üretmek için geliştirilebilecek yeni iş fikirleri geliyor mu?

Web Sitesi: marjanvanaubel.com

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Güneş enerjisi ile şarj olan elektrikli bisiklet[/quote_box_center]