Güneş enerjisi yerine GravityLight

0
1906

[dropcap]E[/dropcap]lektriğin yetersiz olduğu fakir bölgelerde veya gelişmekte olan ülkelerde; insanlar ışıktan faydalanmak için, çoğu zaman tehlikeli olabilen gaz yağı lambalarına güveniyorlar. Güneş enerjisi ile çalışan sistemler bu soruna bir çözüm olarak kullanılabiliyor. Fakat güneş enerjisinden de yararlanılamayan durumlarda şimdi deciwatt.org‘un yeni GravityLight’ı (yerçekimi ışığı) imdada yetişiyor. GravityLight; güvenli, ucuz ve çevre dostu; ışık sağlayan yeni bir çözüm.

Güneş enerjisi ile çalışan paneller hem yüksek bir bütçeye hem de güneş enerjisine ihtiyaç duyarken, GravityLight ikisine de ihtiyaç duymuyor. Kum ile doldurulabilen bir çantaya bağlı olan cihaz, kum çantası kaldırıldığında enerji üretiyor. Örneğin, ağırlığı 3 saniye kaldırmak 30 dakikalık ışık enerjisine denk geliyor. Bataryasız çalışan cihazın başlangıçta ödenen miktar haricinde başka bir masrafı da bulunmamakta. Yukarıdaki video proje ve tasarım hakkında daha detaylı bilgi ihtiva ediyor.

Dünyada 1.5 milyardan fazla insanın elektriğe ulaşımının sınırlı olduğu düşünülürse, GravityLight büyük bir fark yaratacak gibi görünüyor. Hayatı kolaylaştıracak, çevreye duyarlı başka ne tür fikirler geliştirilebilir dersiniz?

Web sitesi: www.deciwatt.org