Hacklenemez Biyometrik Kripto Anahtarı

Alman startup JAR’ın tasarladığı hacklenemez biyometrik kripto anahtarı ile çevrimiçi hesaplarınıza ve kişisel verilerinize parmak izi ile erişebileceksiniz.

0
768
Hacklenemez biyometrik kripto anahtarı

Çevrimiçi varlığımız arttıkça yeni şifreler belirleyip her seferinde bunları hatırlamaya çalışıyoruz. Facebook, Twitter, Email gibi hesaplar için en az 8 karakterden oluşan ayrı şifre, internet bankacılığı için doğum tarihi, telefon numarası vs. içermeyen başka bir şifre belirmememiz gerekiyor. Hafızası çok iyi olmayan kişiler için ise “Şifremi unuttum” linkini tıklamak artık bir alışkanlık haline geliyor. Şimdi ise Alman startup JAR’ın tasarladığı hacklenemez biyometrik kripto anahtarı ile çevrimiçi hesaplarınıza ve kişisel verilerinize parmak izi ile erişebileceksiniz. İsmi de JAR olan bu anahtarın ucunda 3.5mm jack bulunuyor ve hesaplarınıza erişmek için tek yapmanız gereken bu ucu internete erişim sağlayan çoğu cihazda bulunan ses girişine takmanız ve parmağınızı taratmanız. Bozuk para büyüklüğündeki bu kripto anahtarının bir tarafında parmak izi tarayıcı diğer tarafında da küçük bir ekran bulunuyor.

JAR’ın geliştiricileri bu sitemin hackerlar tarafından hayatta kırılamayacağını söylüyor. Dediklerine göre JAR ile korunan bir hesabı hacklemek 6 katrilyon yıl sürer. Her JAR’ın içinde şifrelenmiş bir anahtar bulunuyor. Eğer bir hesaba erişim sağlamak istiyorsanız ilk önce hesap anahtara ulaşmak için JAR’a şifreli bir istek gönderiyor. Sonrasında girişi sağlamak için parmağınızı, parmak izi okuyucuya okutuyorsunuz. JAR ile belirlediğimiz şifrelerin kolaylığı aynı kalabiliyor ama güvenlik daha da atıyor. Kripto anahtarı JAR’ın tasarımı herkesin kullanımına uygun.

Şu an Kickstarter’da fonlama kampanyası yürüten JAR’ın hedeflediği 100.000 USD fona ulaşması için 14 günü kaldı. Eğer kampanya başarılı olursa bir adet JAR 109 USD’den satışa sunulacak. Fakat şimdi isterseniz Kickstarter üzerinden kampanya dahilinde 69 USD ödeyerek bu cihaza Ocak 2016’da sahip olabilirsiniz.

Web sitesi: yourjar.de

[quote_box_center]Benzer girişim: Uygulama sayesinde oturum açarken şifresiz giriş yapın[/quote_box_center]