Hapları Tanıyan Akıllı Telefon Uygulaması

TruScan bulut tabanlı görüntü tanıma özelliği kullanarak tespit ettiği hapların bilgilerini TruSpeak aracılığı ile hastalara sesli olarak aktarıyor.

0
859
Hapları Tanıyan Uygulama

Birden çok ilaç tedavisi gören hastalar, bir süreden sonra hangi hapın ne için olduğunu hatırlamakta zorlanabiliyor. Bunu öğrenmelerinin tek yolu da küçük gravürler üzerinde yazan ilaç ismi oluyor. Bazı ilaç gravürlerinin üzerinde ise isim yazmıyor. Ayrıca görme engelliler için de jelatinlerin üzerinde bir kabartma olmuyor. Bu yüzden görme engellileri de düşünen yeni bir girişim olarak adlandırabileceğimiz TruScan, hem kafa karışıklığına engel olmak hem de görme engellilerin hapları tanıyabilmesi sağlamak amacıyla android tabanlı bir mobil uygulama geliştirdi. Amerikalı startup TruMedicines’in girişimi olan TruScan, bulut tabanlı görüntü tanıma özelliği kullanarak tespit ettiği hapların bilgilerini TruSpeak aracılığı ile hastalara sesli olarak iletiyor.

Springwise’ın haberine göre klinik ziyaretlerinin ötesinde hasta bakımını uzatmak amacıyla interaktif bir ilaç bilgilendirme sistemi kuran TruMedicines, bu yeni mobil uygulaması TruScan ile hapları anında tanıyor ve ilaç prospektüsünü sesli olarak hastaya okuyor. Hasta isterse ilaç prospektüsünü ekranda büyük yazılı metin halinde de görebiliyor.

TruScan ilacın isminden, etkisinden; son kullanma tarihine, uyarılara, yan etkilerine kadar hastanın ilaç hakkında bilmesi gereken her şeyi söylüyor. Şu an bu uygulama 52 dil seçeneğini destekliyor. Yurtdışından aldığınız bir ilacın, kendi dilinizdeki prospektüsüne bu uygulama ile ulaşabilirsiniz. Şu an için uygulamanın Türkçe dil desteği maalesef yok.

Sizin de aklınızda sağlık alanında hayat kolaylaştırıcı iş fikirleri var mı?

Web Sitesi: trumedicines.com

[quote_box_center]Benzer girişim: Kansere Karşı Savaşan Medikal Girişim[/quote_box_center]