Hava Durumuna Göre Görülebilecek Yerleri Renklendiren Harita

Camilla Hempleman’ın tasarımı termal renk haritası BATH °C, turistler için hava durumuna göre görülebilecek yerleri renklendiriyor.

0
725
Hava durumun göre görülebilecek yerleri renklendiren harita

Turistler için ziyaret ettikleri şehirdeki hava durumu çok önemli çünkü günlük gezi planlarını genelde hava durumuna göre düzenliyorlar. İngiliz genç tasarımcı Camilla Hempleman özellikle turistlerin kullanımı için hava durumuna göre görülebilecek yerleri farklı renklerle vurgulayan harita tasarladı. BATH °C isimli bu termo renk haritası, havaya göre şehrin ziyarete en uygun bölgelerini renklendirerek turist haritasına yeni bir bakış açısı sunuyor.

BATH °C termal renk haritası şu an hala konsept aşamasında olduğu için sadece tasarımcının kendi şehrini gösteriyor. Termokromik mürekkep ve Tyvek kumaş kullanılarak tasarlanan bu harita değişik sıcaklıklarda aktif hale geliyor ve hava durumuna göre ziyaret edilebilecek yerleri gösteren bir katman ortaya çıkıyor. Katlanabilir olarak tasarlanan bu haritanın kumaşı su geçirmiyor ve bükülmelere karşı bir koruyucusu var. Kolayca çantanıza yerleştirebiliyorsunuz. Buradaki asıl fikir elle çizilmiş görseller üzerinde sıcaklığa duyarlı termokromik mürekkep kullanmak böylece harita, ziyaret etmeniz gereken alanları hava durumuna göre farklı renklerde vurgulanabiliyor. Yani hava sıcaksa haritanın belli bölgeleri pembe renkte oluyor ve bu alanlar genelde şehirdeki nehirlerin ve göllerin bulunduğu bölgeler oluyor. Eğer hava soğuksa ve yağmur yapıyorsa müzeler ya da sanat galerileri korunaklı yerler olarak mavi renk kodu ile vurgulanıyor.

Tasarımcının bu haritayı daha da geliştirmek için henüz bir planı bulunmuyor. Belki ileride programlamadan da faydalanarak projesini daha da ileriye götürebilir.

Sizin de şehrin yabancıları için geliştirilebilecek projeler aklınıza geliyor mu?

Tasarımcının web sitesi: camillahempleman.com