Hayatınızı Olduğu Gibi Paylaştığınız Sosyal Ağ Uygulaması

Yeni sosyal ağ uygulaması Beme, kullanıcının gönderiyi paylaşmadan önce düzenlemesine izin vermiyor ve gönderiyi olduğu gibi paylaşıyor.

0
1032
Hayatınızı olduğu gibi paylaştığınız sosyal ağ uygulaması Beme.

Sosyal ağ hayatlarımızın belli kısımlarını istediğimiz gibi paylaşmamıza olanak sağlıyor. Eğer Facebook’a bakarsanız herkesin mutlu olduğunu, sağlıklı bir ilişki yürüttüğünü düşünebilirsiniz çünkü yalnız hissettiğinizi ve eski sevgilinizi özlediğinizi söyleyen bir durum güncellemesinde bulunsaydınız bu herkes tarafından gülünç ya da garip karşılanırdınız. Ya da Instagram’a baktığımızda herkesin şık mekanlarda muhteşem yemek fotoğrafları paylaştığını görürsünüz, kimse mikrodalgada ısıttığı pizzanın fotoğrafını paylaşmaz. Yani aslında beğenilme içgüdüsü hayatınızı olduğu gibi paylaşmanıza engel oluyor ve bunun için de sosyal medya uygulamaları da kendi küratörlüğünüzü yapabileceğiniz özelliklerle donatılmıştır.

Yeni bir sosyal ağ uygulaması olan Beme ise buna bir çare olarak tasarlanmış. Bu uygulama, paylaştığı düzenlenmemiş videoları ile ünlü olan Youtube fenomeni Casey Neistat tarafından yaratıldı. Yeni uygulamasını tanıttığı videoda Casey, şu an kullanmakta olduğumuz sosyal medya platformlarının olduğumuz kişinin hesaplanmış, ayarlanmış ve yontulmuş versiyonlarını pazarladığını dile getiriyor. O ve ekibi bu alanda farklı bir şey yaratmak istemişler ve insanların gönderiyi paylaşmadan önce ekranda düzenlemelerine olanak vermeyen, duygularını ve olayları olduğu gibi paylaşmalarını sağlayan bir sosyal ağ uygulaması geliştirmişler.

Şu an sadece davetiye ile üye kabul eden sosyal ağ uygulaması Beme’yi kullanırken, telefonu göğsünüze yaklaştırıyorsunuz ve bir bip sesi duyduğunuzda uygulama kayıt yapmaya başlıyor. Birkaç saniye sonra bir bip sesi daha duyuyorsunuz ve bu kaydın bittiğini haber veriyor ve uygulama videoyu direk paylaşıyor. Arkadaşlarınız gönderinizi haber akışlarında görüyorlar ve videoyu izlediklerinde, video otomatik olarak kayboluyor. Bu yeni uygulama kayıt özelliğini çalıştırmak için iPhone’un uzaklık sensörlerini kullanıyor. Böylece Beme, etkileşim tasarımından yararlanarak bazı sorunları da çözmüş oluyor. Gönderinizi paylaşmadan önce gözden geçirme ve düzenleme olanağını ortadan kaldırdığı için günbatımı ya da konser neyi paylaşıyorsanız gözlerinizi o andan ayırmak zorunda kalmıyorsunuz. Diğer sosyal ağ uygulamalarının paylaşma kısmında bizi içine hapsettiğini düşünürsek, yeni uygulamadaki bu özellik oldukça radikal bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

Sizin de aklınıza paylaşma deneyimini kökten değiştirecek yeni sosyal medya uygulamaları geliyor mu?

iOS uygulama sayfası: itunes.apple.com/us/app/beme-share-video