Hayır kurumu Faktum ile “evsiz” deneyimi

0
1631
Hayır kurumu Faktum Otelleri

Hayır kurumu Faktum Otelleri

Hayır kurumu Faktum, evsiz insanlara yardım etmek amacıyla kar amacı gütmeyen yeni bir iş fikri geliştirdi. İsveçli Faktum dergisi, “Faktum Otelleri” adı altında kurduğu web sitesi üzerinden, evsiz ve kimsesiz insanlara yardım etmeyi amaçlıyor.

Kurulan mikro site üzerinden, evsizlerin kaldığı en popüler yerlerin rezerve edilmesini sağlayan Faktum, duyarlı insanların yardımlarıyla dikkatleri evsiz ve kimsesiz insanların yaşadığı yerlere çekmek istiyor. Örneğin, ıssız bir köprünün altında veya terke dilmiş bir binanın tuvaletinde konaklamak isteyen bir kullanıcı, gece başına 100 SEK (28 TL) ödeyerek rezervasyon işlemini yaptırabiliyor. Rezervasyon; kullanıcının kendi adına yapılabildiği gibi, hediye olarak alınacaksa bir başkasının adına da yapılabiliyor.

Buradaki asıl amaç; her gün bazı şanssız insanların zor şartlar altında hayatlarını devam ettirmek zorunda olduklarını site üzerinden göstermek. Rezerve edilen yerlerde gerçek manada kalınmasını bekleyen yok, “otel odaları” tamamen sembolik. Sitenin tüm geliri evsiz ve yardıma muhtaç insanların giderleri için kullanılacak.

Sizce sosyal sorunlar, kullanıcıların dikkatini çekecek şekilde başka nasıl sunulabilir?

Web Sitesi: www.faktumhotels.com