Hayvanların neden olduğu trafik kazaları sona eriyor

0
1846
DeerDeter - Trafik Kazaları

DeerDeter - Trafik Kazaları

Karayollarıyla kesişen vahşi tabiat her yıl yüzlerce aracın zarar görmesine, onlarca insanın ve hayvanın hayatlarının sona ermesine sebep oluyor. Avusturya’da geliştirilen DeerDeter isimli inovatif teknoloji ürünü sayesinde; hayvan kaynaklı trafik kazaları engellenmek suretiyle, bu zararların en aza indirilmesi hedefleniyor. DeerDeter, kullandığı stroboskop (hızlı tekrarlanan elektronik flaş) ve yaydığı sesler ile geyikleri yoldan uzak tutuyor.

Raporlara göre sadece ABD’de yılda 1.5 milyon otomobil, yola aniden çıkan hayvanlara çarpıyor. Yıllık 1.5 milyon dolarlık maddi hasarın yanında her yıl ortalama 150 insan ve çok daha fazla sayıda hayvan bu tür kazalar neticesinde hayatını kaybediyor. Raporlardan ilham alan Avusturyalı IPTE, bu konuda girişimci ve duyarlı davranarak DeerDeter‘i üretmiş.

DeerDeter basitçe; güneş ışığıyla çalışan, yol kenarlarına konumlandırılmış bir uyarı sistemi. Sistem; özellikle havanın karanlık olduğu vakitlerde 200 metre uzaklıkta olan motorlu taşıtları algıladığında çalışmaya başlayarak, sesli alarmı ve stroboskobu devreye sokuyor. Yola çıkmak üzere olan hayvanlar ise bu uyarı kombinasyonlarını yaralı bir hayvandan gelen ses ve yırtıcı bir hayvanın yansıması olarak algılayarak yoldan uzaklaşıyorlar. Araçlar, DeerDeter’den uzaklaştığı anda sinyaller kesiliyor ve hayvanlar güvenli bir şekilde yola çıkarak karşı tarafa geçebiliyorlar.

İlk olarak ABD ve Avusturya’da daha sonra Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde son 5 yıldır test edilen 10 binin üzerinde sistem ortalama %90 başarıya ulaşarak, hayvanların neden olduğu trafik kazalarını en az indirmiş. Çevre ve ulaşım alanlarında duyarlılığınızı kanıtlayabileceğiniz yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web sitesi: ipte.at