Heineken’den sıra dışı iş görüşmesi

2
1719
Heineken iş görüşmesi

Tüm iş görüşmeleri aynıdır. Standart sorular ve karşılığında önceden hazırlanmış standart cevaplar. Youtube üzerinden izlenen mülakat videoları, about.com üzerinden okunan geleneksel yazılar ve sonucunda her adayın verdiği birbirine benzer cevaplar.

Peki 1734 başvuru arasında doğru yeteneği nasıl bulursunuz? Heineken’in son günlerde popüler olan iş görüşmesi videosu eleman arayanlara ders niteliğinde.

TEST 1 – Başlama Vuruşu

Mülakat yapacak olan kişi adayı odaya alırken onunla el ele tutuşur.

Soru: İçeriye girerken el ele tutuşmamız hoşuna gitti sanırım?”
Cevaplar
– Hmm
– Rahatlamış hissetmemi sağladı, evet…

TEST 2 – Tıbbi Yardım

Görüşmeci rahatsızlanmış gibi davranır ve aniden yere yığılır.

Tepkiler
– Adaylardan biri kapıdan çıkmaya yeltenir.
– Diğer biri ilk başta ne yapacağını şaşırır ve daha sonra yardıma koşar. Yerde baygın yatan görüşmeci, adayın iş için ne kadar para istediğini öğrenmek ister.
– Başka bir aday ise bildiği ilk yardım kaidelerini amatörce uygulamaya başlar. Aday, görüşmeciyi omuzlayarak dışarı çıktığında; görüşmeci bunun en son diskoda başına geldiğini söyler.

TEST 3 – Çıkış

Soru: Ateşli ve tutkulu mu yoksa soğuk ve hesaplanmış mı?
Cevaplar
– Eee
– Soğuk ve hesaplanmış olduğunu söylerdim çünkü… (Görüşmeci: Yanlış cevap)
– Ateşli ve tutkulu. Bu sayede diğer insanlar şevkimden etkilenirdi. (Görüşmeci: Sence ben şu an etkilendim mi?)

Bu görüşme sırasında acil durum alarmı çalar ve herkes bina dışına çıkar. Amaç; adayların acil durumlar karşısında nasıl davrandığını ölçmektir. İtfaiye görevlilerinin açmış olduğu brandada bir boşluk vardır ve etraftaki onca insandan hiç biri sorumluluğu almak istemiyorken adayların yardım edip etmedikleri gözlemlenir.

SONUÇ
Testlerin sonunda en iyi 3 mülakat Heineken çalışanlarının oyuna sunuldu. En çok oy alan kişi ise son bir test için Juventus stadyumuna getirildi. Testi geçen Guy Lutching’i ve başarılı bir viral yürüten Heineken’i tebrik ediyoruz.

Bu fikir, klasik iş görüşmelerinden sürekli aynı sonuçları alan iş sahiplerine ilham olur mu dersiniz?