Hollanda’da bir devrin sonu

0
1169

Bilindiği üzere Hollanda’da esrar kafeler meşhur, hatta bir çok turistin Hollanda’ya gitme sebebi bu kafeler olarak nitelendiriliyor. Hollanda yargısı, yabancı turistlerin artık bu kafelerden faydalanmasını engelledi. Lahey’de bir mahkemede onanan yeni yasa ile birlikte artık yabancı turistlerin bu tarz kafelere girişleri yasak.

Üyelik Sistemi Geliyor
Hollanda’da bulunan esrar kafeler bundan böyle sadece yerel halka hizmet verebilecek. Bunun içinde yeni bir üyelik sistemi geliştirmeleri öngörülüyor. Yeni üyelik sistemi ile birlikte bir esrar kafe en fazla 2000 üyeye sahip olabilecek ve bu üyelerin tamamı Hollanda sakini (vatandaş veya oturma izni sahibi) olmak zorunda.

Tartışmalar Başladı: ‘Ekonomi Olumsuz Etkilenir’
Vatandaşların birçoğunda, yeni yasakla birlikte turist sayısında ciddi bir düşüş olacağı ve ekonominin olumsuz etkileneceği düşüncesi hakim. Turistlerin en yoğun olduğu Amsterdam’da bazı işletmeciler, yeni kanuna karşı olduklarını belirterek; bu kafelere gelen insanların yerel halktan ziyade turistler olduğunun altını çizdiler. Aynı zamanda işletme sahiplerine göre bu yasa “ayrımcılık” suçu teşkil ediyor.

5 Gram Esrar Serbest
Hollanda’da yasalar, 5 gram esrar bulundurmaya veya kafelerde satmaya izin veriyor.