İdrarla elektrik üreten inovatif tuvaletler

0
2544

[dropcap]A[/dropcap]çık havada yapılan aktiviteler sırasında özellikle kalabalık şehirlerde ihtiyaç gidermek en büyük sorunlardan biri. Bu gibi organizasyonlarda insanlar halka açık alanlarda bulunan ağaç veya duvar diplerinde ihtiyaçlarını gideriyorlor. Brezilya’da düzenlenen Rio Karnavalı bu sorunu beraberinde getiren en büyük etkinliklerden biri. Buradan ilham alan Afroreggae isimli kar amacı gütmeyen kurum, JWT Brezilya‘nın desteğiyle Electric Pee isimli projesiyi hayata geçirdi.

Proje kapsamında Afroreggae tarafından şehrin kalabalık noktalarına, idrarı elektriğe dönüştüren özel tuvaletler yerleştirildi. Hidroelektrik santralleriyle benzer şekilde çalışan tuvaletlerde idrarın akışından yararlanılarak elektrik üretildi. Üretilen elektrik bataryalara depolandıktan sonra Afroreggae’nin karnaval tırını çalıştırmak için kullanıldı.

İnovatif fikir sayesinde katılımcılar ihtiyaçlarını giderebilecekleri tuvaletlere sahip olurken, bu nedenle doğacak olan çevre kirliliğinin önüne geçildi. Ve en önemlisi aynı zamanda da elektrik üretilmiş oldu. Yukarıdaki videoyu izleyerek proje hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sizin de aklınızda benzer iş fikirleri var mı?

Web sitesi: jwt.com