İlçe Toplantıları Düzenleyebileceğiniz Online Platform

CitizenLab, vatandaşların yaşadıkları şehir hakkındaki görüşlerini ve fikirlerini yerel yönetimlerle paylaşabilmesi için online platform oluşturdu.

0
647
İlçe toplantıları düzenleyebileceğiniz online platform

Sosyal medya aracılığı ile artık vatandaşların çevrimiçi platformlarda kendi görüşlerini belirttiğini ve yönetim politikalarını eleştirebildiğini görüyoruz. Fakat genelde sosyal medyada konuşulanlar orada kalıyor ve çoğu yönetim konuşulanlara pek kulak asmıyor. Belçika’da ilçe belediyeleri sıklıkla vatandaşları ile bir araya geldiği, onların görüşlerini ve isteklerini dinlediği toplantılar düzenliyor. Yeni girişim CitizenLab ise bu toplantıları dijital çağa uyarlıyor. Belçika’dan çıkan CitizenLab, vatandaşların yaşadıkları ilçe hakkında görüşlerini ve fikirlerini yerel yönetimlerle paylaşması için bir online platform oluşturdu. Böylece hem Belçikalılar yerel yönetimde pay sahibi oluyor, hem de belediyeler yeni politikalarını belirlerken vatandaşların görüşlerinden faydalanıyor.

Platformu kullanmak isteyen vatandaşlar platforma giriş yaptıktan sonra yaşadıkları ilçeyi seçiyorlar. Daha sonra karşılarına “labs” olarak adlandırılan eğitim, sağlık ve kamusal alanlar gibi kategoriler çıkıyor. Bu kategorilerde insanlar yeni fikirlerini paylaşabiliyor, var olan konuşmalara katılabiliyor ve beğendikleri konuları oylayabiliyor. Yerel belediyeler de bu platformu gelecek politikalarını oluştururken vatandaşların önceliklerini belirlemek için kullanıyor. Yerel yönetim başkanları da tartışmalara katılabiliyor ve önemli konularda halkın görüşlerini alıyor. Bu platform tartışma çıkarmak yerine daha çok olumlu fikirlerin paylaşılması için oluşturulmuş.

Şu an Beta sürümünde olan CitizenLab, herkesin denemesi için dünyanın her yerinden insanların kullanımına açık durumda. Sizce öğrenciler ve üniversite yönetiminin katılımı ile üniversiteler için de benzer bir girişimde bulunulabilir mi?

Web sitesi: citizenlab.co