Indie Müzisyenler Hisse Satarak Finansman Sağlıyor

Yeni bir platform olan Mutrs, bağımsız müzisyenlerin dijital takas pazarı üzerinden şarkı hisselerini satarak finansman sağlamasına yardımcı oluyor.

0
929
İndie müzisyenler için müzik norsası

Dijital müzik kaynaklarının yaygınlaşmasıyla müzik endüstrisi yeni bir dönemece girdi. Artık sanatçılar ve plak şirketleri kitlesel fonlama gibi alternatif iş modeli arayışındalar. Mutrs ise bu iş modellerinin en yenisi. Springwise’ın haberine göre; NASDAQ ve Napster’ın kombinasyonu olan bu yeni girişim; müzisyenlerin dijital takas pazarı üzerinden şarkı hisselerini satmasını sağlayarak para kazanmanın eğlenceli ve etkileşimli bir yolunu sunuyor.

Finansman arayışında olan Indie müzisyenler ve plak şirketleri bu platform üzerinde bir profil oluşturuyor ve müzikal ürünlerini, şarkılarını ve video kliplerini bu platform üzerinden yayınlıyorlar.  Yeni bir IMO (initial music offering – başlangıç müzik teklifi) paylaştıklarında, bu müzik taban kurunda değere sahip hisseler ile paylaşılıyor. Indie müzik severler parçaları satın alıp indirmek yerine hisse satın alıyor ve satın aldıkları hisseleri daha sonra Mutrs Bağımsız Müzik Pazarı’nda alım satım yapabiliyorlar. Hissesi alınan parça ne kadar dinlenir ve sevilirse hisse değeri de o kadar artıyor.

Yatırımcılar tüm IMOları yatırım yapmadan önce dinleyebiliyor ve istedikleri zaman yatırımlarını geri çekebiliyorlar. Daha önce benzer uygulamalarda da bulunulmuştu. İnsanlar sevdikleri müzikleri fonluyorlar karşılığında da küçük hediyeler alıyorlardı. Mutrs’ı diğer uygulamalardan ayıran özelliği ise yatırımcının sanal paraları gerçek para ile takas edebilmesi, yani bir nevi müzik borsası olması. Bugün itibarı ile 210 gündür yayında olan bu site, şimdiden 778 milyon kullanıcıya ulaşmış bile.

Sizin de aklınızda dijital müzik piyasasına katkı sağlayabilecek yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: mutrs.me

[quote_box_center]Benzer iş fikri: Gizli kalmış yetenekler su yüzüne çıkıyor[/quote_box_center]