Çocukken ilk öğretilen şeydir karşıdan karşıya dikkatli geçmek. Her ne kadar Türkiye’deki sürücüler yaya geçidinden bihaber olsa da belki bu yeni girişim sürücülerin trafik kurallarına uymalarını sağlayabilir. Sigorta şirketi Direct Line tarafından tasarlanan ve kentsel tasarım uzmanları Umbrellium tarafından inşa edilen bu yeni interaktif yaya geçidi, sürücüleri güvenli geçit deneyimine dahil etmeyi umuyor. Starling Crossing ya da diğer adıyla Stigmergic Adaptive Responsive Learning Crossing farklı koşullara gerçek zamanlı tepki vererek tanıdık ve anlaşılır yol işaretleri ve renkler kullanıyor ve sürücüleri uyarıyor. İnteraktif yaya geçidi, yaya güvenliğine öncelik vermek için yaya geçidi modellerini, düzenini, yapısını, boyutunu ve yönünü değiştirebiliyor. Geçiş alanındaki tüm yol yüzeyi kameralar tarafından izleniyor. Yol gece ya da gündüz her açıdan görülebilen bilgisayar kontrollü LED ışıklarla kaplı.

Springwise’ın haberine göre; Ulaştırma Araştırma Laboratuvarlarında yapılan testler doğrultusunda gerçekleştirilen tam ölçekli prototip geçici olarak Güney Londra’ya kuruldu ve trafik yoğunluğunu hafifletmek, yağmur altında kaymayı önlemek ve özellikle gündüzleri görülmesi zor olan parlak işaretleri görünür kılmak için tasarlandı. Bir nöral ağ sistemi kullanan kameralar, yol üzerinde hareket eden nesneleri gözlemliyor; yayalar, bisikletler ve araçlar arasında ayrım yaparak konumlarını, yörüngelerini ve hızlarını hesaplıyor, bir sonraki aşamada ne tarafa gideceklerini tahmin ediyor. Eğer telefonunun ekranına bakan dikkati dağılmış bir sürücü veya yakınında araba varken aniden dönüş yapan bir sürücü olursa, tüm görüş alanını dolduracak bir uyarı işareti yanıyor. Eğer bir çocuk beklenmedik bir şekilde yola çıkarsa, sürücünün direksiyonu kırabileceği, başka bir araba ya da bisikletin olmadığı bir tampon bölge oluşturulabiliyor.

Günümüzde artık yollar sadece birer asfalt zemin olmaktan çıktı ve teknolojideki gelişmeler sayesinde akıllı hale getiriliyor. Daha önce bisiklet sürücülerine yeşil ışık yaktıran RFID etiket haberini paylaşmıştık. Sizce sürüş güvenliği ve yaya güvenliğini artırmak için başka ne gibi girişimlerde bulunulabilir?

Web sitesi: umbrellium.co.uk