iOS uygulaması idrar tahlili yapıyor

0
1764
uChek idrar tahlili

Sağlık sektöründeki girişimciler, hızlı teşhis için akıllı telefonların ne kadar kullanışlı olabileceğini keşfetmeye başladı. FikirciBaba okuyucuları yakın zamanda diyabet hastaları için oyunlaştırılmış uygulamadan haberdar olmuşlardı. Şimdi bahsedeceğimiz uChek adlı uygulama; hastane labaratuvarını evinize getirerek idrar tahlili yapıyor. Bombay merkezli Biosense tarafından geliştirilen ve TED 2013 Los Angeles’ta tanıtılan uygulama; mobilitesi olmayan pahalı test makinalarının yerini almayı amaçlıyor.

Uygulamanın çalışma prensibi gayet basit. Programı satın alan kullanıcılara uChek tarafından kimyasal çubuklar gönderiliyor. Gönderilen çubuğa idrar uygulanarak çubuğun aldığı renk, programın içerisinde bulunan renk tablosu üzerinden karşılaştırılıyor. Renk eşlemesi sağlanarak gerçekleşen idrar tahlili neticesinde, ön teşhis kullanıcı tarafından konulabiliyor. Uygulama; idrardaki glikoz seviyesini, proteinleri ve nitratları 25 ayrı durum için saptayabiliyor. Ayrıca rengin belirgin olmaması gibi durumlarda cep telefonu kamerası kullanarak çubuğun rengi uygulama tarafından da saptanabiliyor.

Uygulama şu an iOS kullanan cihazlar için onay aşamasında. Yakın zamanda App Store’da yerini alacak uygulamanın fiyatı ise 20 USD olacak. Bu fiyata hem uygulama hem de kimyasal çubuklar dahil.

Aklınızda sağlık sektörü için girişimcilik örneği sergileyebileceğiniz yeni iş fikirleri var mı?

Web sitesi: www.uchek.in