Güneş ışığının D vitamini kaynağı olduğu ve diğer başka faydaları herkes tarafından biliniyor. Maalesef herkes gün boyu ışık alan mükemmel evlerde yaşama fırsatını elde edemiyor. Springwise’ın haberine göre; fazla güneş almayan ortamlarda yaşayan, çalışan insanların ihtiyacı olan D vitaminini sağlamak amacı ile İtalya’dan bir startup Solenica, ışığı karanlık bölgelere yayan akıllı ayna Lucy’i tasarladı. Lucy güneş ışığını istenilen bölgeye yönlendirmek için gün boyu güneşi takip eden robotik teknoloji kullanıyor.

Taşınabilir, beyaz bir küre olan Lucy, gün boyunca ortama güneş ışığı sağlamak için akıllıca yerleştirilmiş fotosensörlere dayanan bir algoritma kullanıyor. Kullanıcı ilk başta Lucy’i güneş alan bir yere yerleştiriyor, daha sonra aynanın uç kısmını aydınlatmasını istediği yönün tavanına doğru çeviriyor. Böylece kürenin içindeki ayna güneş ışığını tavana yansıtıyor, tavana yansıyan ışık yayaılarak o bölgeyi aydınlatıyor. Güneş gün içinde hareket ettikçe, ayna da gün boyu ışık sağlamak için güneşin pozisyonunu takip ediyor. Yağmur veya kar yağması durumunda gün ışığı sağlamak için Lucy’i isterseniz balkona ya da bahçeye yerleştirebilirsiniz.

Akıllı ayna Lucy tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor, yani şarj olması için bir elektrik şebekesine bağlanması gerekmiyor. Böylece kullanıcı isterse gereksiz ışıkları kapatıp elektrikten de tasarruf edebiliyor. Lucy için şu an 199 USD fiyat üzerinden ön sipariş verilebiliyor.

İnsanların daha fazla güneş ışığı alması için sizin aklınıza başka akıllı teknolojiler geliyor mu?

Web sitesi: preorderlucy.com