Isıya Duyarlı Renk Değiştiren Kazak

Termokromik iplikler ve normal pigmentli iplikler kullanılarak üretilen ısıya duyarlı kazak, sıcaklık değiştikçe renk değiştiriyor.

0
900
Isıya duyarlı renk değiştiren kazak
Isıya duyarlı renk değiştiren kazak

1991’de Hypercolor, belirli ısılarda renkliden renksize geçen termokromik pigmentler kullanarak ürettiği renk değiştiren tişörtlerle popüler olmuştu. Giyen kişinin vücut sıcaklığı arttıkça veya azaldıkça, tişört renk değiştiriyordu. Ne yazık ki, tişörtleri yapan firma talepleri karşılayamadı ve bir yıllık iş hayatından sonra iflasını ilan etti. American Apparel gibi diğer giyim üreticileri de o zamandan beri termokromik boyalar kullanarak özel efektli kıyafetler denedi ancak Hypercolor kadar tutulmadılar. Springwise’ın haberine göre; İtalyan erkek giyim markası Stone Island, Ice Knit kazak serisiyle renk değiştiren kıyafetlerin daha gelişmiş ve şık bir versiyonunu üretti.

Stone Island’ın ısıya duyarlı renk değiştiren kazakları, termokromik iplikten örülmüş dış yüzeyi ve yüzde 100 yünden yapılmış iç kısmı ile iki kat halinde dokunmuştur. Termokromik iplikler, renk değiştiren pigmentlerin normal tekstil pigmentleriyle harmanlanmasından elde ediliyor. Dış sıcaklık arttıkça, ipliğin termokromik pigmentleri şeffaf hale gelirken normal pigmentli iplikler orijinal renklerini koruyor. Sonuç olarak sıcaklık değiştikçe renk değiştiren bir kazak ortaya çıkıyor. Örneğin; sarı normal pigment, kızmışı termokromik pigmentle karıştırılırsa, sıcaklık değiştikçe sarıdan turuncuya kayan ve üç boyutlu benzersiz bir efekt oluşturan bir renk ortaya çıkıyor.

Teknolojinin kıyafet tasarımının bir parçası haline geldiği örnekleri son zamanlarda sıkça görüyoruz. Sitemizde de daha önce İngiliz giyim markası HotSquash’ın ısı düzenleyici şık kıyafetler ve Fransız giyim markası Smuggler’ın elektromanyetik dalgaları engelleyen takım elbisesi haberini paylaşmıştık.

Stone Island, ısıya duyarlı renk değiştiren kazaklardan sınırlı sayıda üretiyor olsa da, bu girişimleri özel efektli kıyafetler için pazarda yeni talepler yaratır mı dersiniz?

Web sitesi: stoneisland.com