İsmini Bilmediğiniz Belgeyi Kolayca Bulun

Amerika’dan çıkan Peruse isimli eklenti sayesinde artık bulut hesabınızda ismini bilmediğiniz belgeleri anahtar kelimeler yerine doğal dil sorgulaması ile bulabilirsiniz.

0
434
İsmini bilmediğiniz belgeyi kolayca bulmanızı sağlayan eklenti

Anahtar kelime ile arama yapmak bazen çok yorucu olabiliyor. Bu tür aramalar genelde çok sayıda dosya çıkması ya da hiç dosya çıkmaması ile sonuçlanıyor. Anahtar kelime ile arama belgenin olduğu muhtemel listeyi verse de, sadece başlığından doğru belgeyi seçebilme şansı biraz az gibi duruyor, özellikle de aradığımız belgenin yazarı başka biriyse. Springwise’ın haberine göre; Amerika’dan çıkan Peruse isimli eklenti aramaya inananlara daha insani bir yaklaşım sunuyor ve dosya arama sürecini tamamen değiştiriyor.

Peruse dosya aramada doğal dil sorgulamasını kullanıyor. Kullanıcılar “George’a gönderdiğim PowePoint sunusu” ya da “5 sayfadan daha uzun PDF belgeler” gibi açıklamalar ve ifadeler ile arama yapıyor. İlk kez bir arama yazılımı, insan örgütsel teknikler kullanmaya adapte ediliyor. Peruse’nin yaratıcıları, belgeler içinde belirli tanımları aramaya olanak sağlayacak şekilde ürünü geliştirme niyetindeler. Özellikle hesap tabloları gibi belgeler için. Bu eklenti kişinin bulut hesabına eklenerek çalışıyor. Şu an için eklenti Box ve Dropbox bulut servisleri ile çalışıyor ama ileride daha çok servisle entegre olma amacındalar.

İstediğimiz bilgileri ararken işimizi kolaylaştırabilecek yeni iş fikirleri aklınıza geliyor mu?

Web Sitesi: peruse.io

[quote_box_center]Benzer İş Fikri: Bulut sunucu kullanılarak evler ısıtılıyor[/quote_box_center]