Kariyerinizin hangi aşamasında olursanız olun, startup dünyası sıradışı fırsatlar sunuyor. En alt kademeye inmek, bir etki yaratmak, işe damganızı vurmak, kurumsal yapıdan ve politikalardan uzak kalmak ve belki de önünüzdeki birkaç yıl içinde büyük paralar kazanmak; tüm bunlar kulağa çok hoş ve eğlenceli gelse de startup doğası gereği büyük riskler barındırıyor. Başarı ve başarısızlık hakkında istatistikler başarısızlığın daha çok olduğunu söylüyor. Peki işten ayrılıp startupa katılmak risk almaya değer mi nereden bileceğiz? Bilemezsiniz. Fakat yine de tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Şirketin bir geleceği olup olamayacağını iyi düşünüp taşının ve tabi ki sizin için doğru startup olduğundan emin olun. Mashable yazarı Pat Mastanrea’ya göre aşağıdaki maddeleri uygulayarak kararınızı biraz olsun netleştirebilirsiniz.

1. İş görüşmesi sırasında doğru soruları sorun

Alışılmış iş görüşmesi sorularına ek olarak şirketin ne durumda olduğunu ve bir geleceği olup olamayacağını ölçün. Direk sorularınızı yöneltebilirsiniz ama aşağıdaki 3 soruyu sorarak dürüst ve hazırlıksız cevaplar almanız daha olasıdır.

İlk soru iş fikrinin iyi bir fikir olup olmadığına işaret etmeli. Bu iş fikri “Tam uyuyakalacakken aklıma müthiş bir fikir geldi.” şeklinde değil de para eder bir fikir olmalı. Şirket kurucusuna şirketin hangi pazara hitap ettiğini sorun. Tüm başarılı şirketler ürünlerini alacak (varsayımsal) müşteri tabanına sahiptir. Kurucuya bunun gerçekten uygulanabilir bir iş fikri olduğunu kanıtlamak için yeterli pazar araştırması yapıp yapmadığına yönelik sorular sorun.

İkinci olarak, lider takımın bu işin gerçekleşmesini sağlayacak yeteneklere sahip olup olmadığını anlamaya çalışın. Kurucularla ve diğer yöneticilerle yetenekleri ve özgeçmişleri üzerine konuşun. Nazikçe bunları sorgularken, aslında elde ettiğiniz bu insanların bu işi ilerletmek için ellerinden geleni yapıp yapmadığıdır. Eğer bu işi gerçekleştirmek için gerekli yeteneklere sahip değillerse, bu boşlukları doldurmak için başka insanlar işe alıyorlar mı, bunu öğrenin.

Sonuncu ama son derece önemlisi, finanse edilip edilmediklerini öğrenin. Eğer finanse ediliyorlarsa bunun devam etmesi için ne gibi planları olduğunu sorun. Bu apaçık sorabileceğiniz bir soru ve sizin de bu konuda yaklaşımınız böyle olmalıdır.

2. Neden bahsettiğinizi bilen insanlardan ikinci bir görüş alın

Evet, bir startupın vadettikleri kulağa çok güzel bir fikir gibi gelebilir fakat bu güzel fikirler her zaman para kazandırmaz hatta çalışma ortamı sizi tatmin bile etmeyebilir. Yani bu işe girişmeden önce hayatınızdaki başarılı insanların görüşlerini alın, akıl hocanıza danışın ve daha önce startup deneyimi olmuş tanıdığınız insanlarla konuşun. Herkes bunun iyi bir hamle olduğunu düşünmeyecektir, özellikle risk almaktan kaçınanlar, fakat olumlu insanlar bile şeytanın avukatlığını yapmaya istekli olmalıdır.

3. Araştırmanızı yapın

Google’a danışmaktan çekinmeyin. Arama motorunu sadece müstakbel şirketiniz hakkında yazılanlara bakmak için değil, şu anki pazarı araştırmak, şirket sahiplerini araştırmak ve başarılı bir startupın neler gerektirdiği ile ilgili makaleleri araştırmak için de kullanın. Sonuncu fakat en önemli olanı çalışanların LinkedIn profillerine bakın. Eğer çoğu bu startup için iyi bilinen şirketlerdeki işlerinden ayrılmışsa bu iyiye işarettir. Tabi şirketin sadece üç çalışanı varsa ve bunlardan ikisi de kurucunun annesi ve babası ise bu hiç iyiye işaret değildir.

4.Kendinize güvenin

Şirketteki insanlar ile görüştüğünüzde özgüveninizi koruyun. Her iş görüşme olduğu gibi, görüşme sırasında ipuçlarına dikkat ederek karşınızdaki kişiyi sözel ve sözel olmayan iyi bir okuma süreci elde edersiniz. Kurucudan asıl işi yapan çalışanlara kadar herkesle görüşme fırsatı elde edeceğinizden, işlerin nasıl gittiğine dair gerçek bir izlenim elde edebilirsiniz. Evet, gerildiğiniz anlar olacaktır, özellikle maaşı duyduğunuzda, ama genel olarak bu deneyim sizin üzerinizdeki özgüveni sarsmamalı. Eğer kendinizi rahatsız hissederseniz de muhtemelen kötü bir karar vermek üzeresiniz, içsesinize güvenin.

5. Bazı hızlı hesaplamalar yapın

Her şey tıkırında gidiyor gibi gözükse de, sadece bir saniye de olsa olumsuz düşünmeniz gerekiyor. Bu size iç karartıcı gelebilir fakat yine de en kötü durum senaryosuna hazırlıklı olmalısınız. Katıldığınız startup bir ay sonra başarısız olabilir ve ertesi gün hiçbir gelir kaynağınız olmadan uyanabilirsiniz. Böyle bir durumda birikimlerinizle ne kadar hayatta kalabileceğinizi düşünerek finansal riskinizi azaltmaya çalışın. Eğer birikimleriniz tam zamanlı yeni bir iş bulana kadar ki bu 3 ayı bulabilir, sizi geçindirmeyecekse, yeterli birikim elde edene kadar şu anki pozisyonunuzda kalmaya devam edin. Unutmayın, eşitlik heyecan vericidir ama kiranızı ödemek için geçerli bir yol olarak kabul görmez. Hayatınızda ve kariyerinizde, hesaplanmış riskler almakta sorun yoktur ama burada anahtar kelimenin “hesaplanmış” olduğunu unutmayın. Unutmayın, şans sizi bu güne kadar getirdi. En iyi kariyer yaklaşımı ve yönetimi, yol boyunca hesaplanmış bazı riskler ile beraber akıllıca ve düşünceli kararlar almayı gerektirir.

Bu yazı Fikirci Baba’nın Mashable çevirisidir.