İsveç – Türk Bursu

3
3221

İsveç – Türk Bursu hakkında bilgi vermeden önce İsveç’ te eğitim hakkında birkaç bilgi vermek gerekiyor. İsveç’ te okumak isteyen öğrenciler diğer ülkelerden farklı olarak başvurularını merkezi sistemde online olarak yapmak zorundalar.

University Admissions adresine girip üye olduktan sonra İsveç’teki tüm üniversitelerin fakülte ve bölümlerini görmeniz mümkün. Başvurunuzu arzu ettiğiniz bölüm veya dersleri seçerek yapabilirsiniz.

2013/2014 eğitim dönemi için son başvuru tarihi 15 Ocak 2013. Bu arada İsveç’ te yüksek lisans (master) eğitimi 2012 yılından itibaren ücrete tabi (AB üyesi olmayan ülkeler için) ve 90 euro başvuru ücreti alınıyor. Eğitim ücreti başvurduğunuz bölüme göre değişiyor; bu yüzden başvurduğunuz üniversite ve bölümü, üniversitenin kendi sayfasından ayrıca kontrol etmenizde fayda var. Üniversiteler ve İsveç’ te yaşam hakkında detaylı bilgi almak isteyenler daha önce İsveç’ te Yüksek Lisans eğitimi almış ekip üyelerimiz irtibat kurabilir, başlık altından yorum yazarak destek alabilirler.

İsveç Türk Bursu

İsveç-Türk Burs Programına yüksek lisans başvurusu yapan tüm T.C. vatandaşları başvuru yapabiliyor. Önümüzdeki başvurular, 1-11 Şubat 2013 tarihleri arasında www.studyinsweden.se adresindeki burslar bağlantısından alınacak.

İsveç Enstitüsü tarafından sağlanan burs bu yıl 15 kişiye verilecek. Geçen yıl 500 başvuru arasından 13 kişiye verilen bursa çok ciddi bir talep var. Burs başvurusu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Bunların en önemlisi burs verilen bölümleri incelemek. Bir çok adayın bu kısmı atladığını ve her başvuru yapılan bölüme burs çıkma ihtimali olduğunu düşünmesi yanlış bir kanı. İsveç Enstitüsü’ nün öncelikli olarak burs vereceği bölümlere aşağıdaki dökümandan ulaşabilirsiniz.
İsveç – Türk Bursu Kabul Edilen Bölümler (PDF)

Üniversiteye kabul almanız bu bursu alacağınız anlamına gelmiyor. İsveç Enstitüsü başvurular arasında yapılan değerlendirme sonucu burs verilecek 15 kişiyi seçiyor. Seçim aşamasında göz önünde bulundurulan kriterler Europass formatında hazırlanmış bir öz geçmiş (CV), motivasyon mektubu. CV ve motivasyon mektubu şablonunu yine sitede bulmanız mümkün.

Dil puanı üniversite başvuruları için gereken bir belge (İngilizce eğitim veren bir bölümden mezunsanız yüksek lisans başvurusu için dil puanı gerekmiyor). Bizim tavsiyemiz burs başvurusu yapanların TOEFL veya IELTS dil puanlarını ek belge halinde sunmaları yönünde. Bu bir zorunluluk değil ama kıstas olarak size ek puan kazandıracağını düşünüyoruz.

Burstan Yararlanamayacak Olanlar

– Daha önce İsveç’te iki yıl ve daha fazla ikamet edenler
– İsveç’te çalışma ve/veya oturma izni olanlar
– Daha önce İsveç Enstitüsü tarafından sağlanan herhangi bir burstan yararlananlar
– İsveç’ten Master diploması alanlar veya şu anda lisans veya yüksek lisans eğitimi için İsveç’te herhangi bir üniversiteye kayıt yaptıranlar

Burs hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
İsveç Türk Bursu Başvuru Yönergeleri

localhost/wp